گرد نخل یا گرد لقاح – خواص گرد نخل

گرده-نخل-چیست-و-چه-خواصی-دارد (1)

گرد نخل گرد لقاح

گرده نخل چیست و چگونه تهیه می شود؟؟

در فصل بهار درختان نخل ثمر می دهند وبرای تشکیل میوه خرما بایدگرده درختان نر به گل های ماده برسد که این به وسیله وزش باد صورت می گیرد . برای انجام کاملتر این عمل و به دست آوردن محصول بیشتر و بهتر ، نخلکاران از زمان بسیار قدیم گرده افشانی مصنوعی انجام می دادند . معمول ترین روش گرده افشانی مصنوعی به این ترتیب است که خوشه های گل نر را که تازه باز شده اند قطع می کنند و دو تا سه رشته از آنها را در میان گل های نخل ماده قرار داده و دور آنها را با تکه پارچه ای می بندند تا روی زمین نیافتند .از این رو کمک می کنند به محصول بیشتر وباروری بهتر درختان نخل تا نتیجه بهتری راحاصل نمایند .

درخت نخل و تمامی اجزای آن از قبیل : میوه خرما ، شاخ و بر گ ، تنه درخت ، تاره و…..خواص وکاربردهای زیادی دارند. تا جایی که از خرما نیز به عنوان میوه بهشتی یاد کرده اند.

گَـــــرده نخل چیست ؟

گرده پودری سفید رنگ است که از تاره درخت نخل نر گرفته می شود. باغداران با قرار دادن کمی گرده در میان تاره های درخت ماده، درختان ماده را بارور می کنند. در صورتی که عمل ترکیب گرده درخت نر و ماده به طور صحیح صورت نگیرد، میوه حاصله نارس بوده و محصول مرغوب تولید نمی شود.

گرد ه علاوه بر آنکه سبب تولید محصولاتی مرغوب از درخت جنس ماده از جمله رطب، خرما و … می شود،حکمت دارویی نیز دارد.مصرف روزانه خرما از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند،شیره خرما به عنوان ماسک طبیعی صورت کاربرد داشته و برطرف کننده جوش و جای جوش است،شیره خرما انرژی زا بوده و برای تناسب اندام بسیار کاربرد دارد.از گرده نخل نر برای درمان نازایی استفاده می کنند. البته گرده تنها در صورتی ناباروری را درمان می کند که مشکل خانم و آقا تنها در ضعف تولید اسپرم و تخمک گذاری باشد و مشکل خاص دیگری نداشته باشند. به دلیل طبع گرم این گرده ی  شفابخش احتمال اینکه جنسیت نوزاد پسر باشد خیلی زیاد است.

گَــــــــــرده نخل چگونه تهیه می گردد؟

گرده را با تکاندن شاخه های تاره جمع آوری می کنند.بایستی در محیطی بسته بدون وزش باد که کف اتاق با کاغذ پوشانده شده باشد تهیه کنند. ذرات گرده آنقدر ریز و نرم است که به هر شیء میچسبد و با کوچکترین حرکتی غبار شده و به هوا می رود. جمع کردن آن با پَر بر روی کاغذ کار را آسانتر می کند. میتوانید  تصور کنید؟ همچو لباسی که پر از گرد و خاک است، شما می خواهید با تکاندن لباس آن ذرات گردوخاک بی وزن را وزندار کنید. کاری بسیار زمان بر، مشکل است که مستلزم صبر و حوصله طولانی است.

نحوه استفاده

گرده-نخل-چیست-و-چه-خواصی-دارد (2)

نسخه های زیادی در رابطه با گرده نخل برای درمان نازایی وجود داره از جمله:

  1. ترکیب دوقاشق چای خوری گرده نخل در دو قاشق غذاخوری عسل در دوره 40 روزه بعد از پاکی
  2. شیرگاو یک لیوان، گرده نخل یک نخود، شیره خرما دو قاشق، شیره انگور دو قاشق، پودر نارگیل یک قاشق چایخوری، پودر جوز یک نخود، پودر ثعلب قلوه نصف قاشق چایخوری،5 دقیقه میکس و بخورید.تا 40 شب بجای شام.
  3. ترکیب دو قاشق چایخوری  در شیربرنج در دوره 40 روزه بعد از پاکی
  4. و هم میشه گرده رو تفت داد کرد توی کپسول روزانه به اندازه یک دانه نخود میل شود.
  5. ریختن دو قاشق گرده در حلوای چهار قلم که من این مورد را سفارش می کنم چون بارها نتیجه را به چشم دیدم. این موادِ ترکیبی، گرمی بخش هستند و میل جنسی را افزایش میدهند.

ترکیبی از گرده و حلوا

مواد لازم: داروی گیاهی “چهار قلم” متشکل از چهار مورد اصلی دارچین، خسرودار، زنجبیل، زردچوبه- آرد گندم بو داده،محلول آب شکر، کمی روغن ترجیحا روغن محلی.

طرز تهیه: ابتدا آرد رو توی ماهیتابه می ریزیم و روی حرارت کم تفت می دیم به قول ما بو میدیم یعنی بوی خامی آرد گرفته بشه و رنگش نخودی بشه.بعد سه قاشق روغن بهش اضافه میکنیم و مواردی که بالا گفتم رو روی آرد میریزیم  با اضافه کردن روغن باید این حلوا رو رقیق کنیم که قاشق به راحتی توی ظرف به گردش در بیاد. با اضافه کردن همه موارد بعد 5 دقیقه روی شعله متوسط رو به کم نصفه لیوان محلول آب شکر روی حلوا می ریزیم و هم میزنیم بعد 5 دقیقه فوری زیرشو خاموش می کنیم چون نباید زیاد بپزه تا اثرش رو از دست نده.بعدش دو قاشق از گرده رو توی حلوا می ریزیم .اکنون حلوای ما آماده است. حلوا رو میتونید با نون بخورید بسیار خوشمزه و مقوی است.

طرز استفاده: از اولین روز پاکی تا 40 روز آخر صبح ناشتا میل شود.

گرده-نخل-چیست-و-چه-خواصی-دارد (1)

بنا به تحقیقات انجام شده، گرده نخل نر، در افزایش قوای جنسی و اسپرم سازی آقایان تاثیر فوق العاده ای دارد.

گرده گل نخل نر به عنوان پودر نرم کننده پوست صورت و دست به کار می رود.

همچنین در درمان شب ادراری کاربرد دارد.

گرده برای درمان ناتوانی های جنسی

در ادبیات عوام گرده به عنوان منبعی غنی از ویتامین ها و اسید های آمینه مشهور بوده است که در بدن انسان تاثیر شگفت آوری به خصوص بر تجدید قدرت جوانی و افزایش نیروی جنسی در مردان دارد.  اعراب در زمانهای قدیم برای درمان ناتوانی جنسی از گرده خرما استفاده می کردند .

امروزه کشف هورمون های گونادو تروپین در گرده خرما ؛ استفاده آن را درمان در عقیمی توسط اعراب بدوی تائید می کند همچنین وجود هورمون های محرک جنسی در گرده ثابت شده است .

گرده برای درمان بیماران دیابتی

پزشکان گرده را در درمان علائم دیابت موثر تشخیص داده اند  بر اساس نتایج حاصله از تحقیقات دکتر گاموسگا در یک مرکز تحقیقاتی در لهستان ؛ مصرف روزانه ۲۳ گرم گرده به مدت ۲ هفته میزان قند ادرار را ۸/۴۱ ٪ در لیتر کاهش داده است

همچنین به نظر می رسد گرده در بعضی مراحل در  بیماری قندو بهبود آن اثر مثبت داشته باشد .

گرده برای درمان بیماری های عصبی

ضعف اعصاب وضعیتی است که  بر اثر ضعف عمومی بدن به وجود می آید و عصبی بودن اغلب با  کم خونی همراه است   افسردگی نیز ناشی ازضعف عمومی  است  گرده در درمان تعدادی از بیماری سیستم عصبی موثر می باشد.

افرادی که به مدت یک هفته  از گرده استفاده کرده اند عصبی نشده فعالتر و به زندگی خوشبین تر شده اند به طوریکه این اشخاص علاقه زیادی به کار  یافته و حالت افسردگی آنان از بین رفته است .

گرد نخل گرد لقاح

خواص آنتی بیو تیکی گرده

نتایج تحقیقات چاوین و لنو ماند  نشان داد که گرده دارای آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین بوده و قادر به جلوگیری از رشد میکرو ارگانیسم ها یی نظیر سالمونلا است

همچنین تحقیقات نشان داده است که وقتی موش ها به مدت ۳ ماه با  رزیم غذایی محتوی گرده تغذیه شدند ، فضولات  آن ها فاقد میکروب ( داری هاگ های غیر فعال باکتری بوده است ) و با توجه به نتایج این آزمایشات به نظر می رسد که گرده گل دارای مواد آنتی بیوتیکی فعال می باشد .

چکیده مقاله علمی اثر عصاره گرده نخل بر میزان هورمون های جنسی و تعداد سلول های دودمانی اسپرماتوزوئید در موش های نر :

ناباروری در مردان عمدتا از نارسایی های فیزیکی مانند تولید اسپرم کم و یا غیر عادی توسط بیضه ها، مشکلات هورمونی ناشی می شود. با توجه به هزینه های سنگین مادی و روانی و تهاجمی بودن اکثر روش های درمانی از آنجا که گیاهان دارویی از عوارض کمتری برخوردارند این پژوهش با هدف بررسی اثر عصاره گرده نخل بر سطح سرمی هورمون ها و سلول های جنسی در موش های نر بالغ انجام گرفت. این یک مطالعه تجربی است که بر روی 40 سر موش ماده بالغ انجام گرفت. موش ها به 5 گروه 8 تایی شامل گروه های کنترل (فاقد تیمار)، شاهد (سالین) و سه دسته تجربی دریافت کننده عصاره آبی گرده نخل با دوزهای 100، 200 و 400mg/kg تقسیم شدند. کلیه تجویزها به صورت درون صفاتی و به مدت 35 روز انجام گرفت. در پایان آزمایشات از قلب حیوانات خون گیری به عمل آمد و با جداسازی سرم از نمونه ها، میزان هورمون های تستوسترون، استروژن، پروژسترون و همچنین با جداسازی بیپه تعداد سلول های اسپزماتوگونی، اسپرماتوسیت و اسپرماتید شمارش و نتایج با استفاده از آزمون های آماری تجزیه واریانس یک طرفه و دانکن آنالیز گردیدند. نتایج نشان داد که عصاره آبی گرده نخل به علت وجود ترکیباتی نظیر کادمیوم، روی، استروئیدها، فلاونوئیدها، ساپونین، لیپیدی، مهارکننده آتروفی لوله های سمینیفر و آنزیم ردوکتاز به صورت وابسته به دوز باعث افزایش معنی دار در میزان هورمون های استروژن، پروژسترون و تستوسترون و افزایش تعداد اسپرماتوسیت و اسپرماتید می شود.

مطالب مرتبط جهت آگاهی

راه حل های سنتی با داروی گیاهی و بدون عوارض

نسخه داروی محلی جهت درمان نازایی:

%image_alt%
این نسخه برای خانم هایی که بچه سقط کرده اند، بچه دار نمی شوند، خونریزی دارند، از سستی و ضعف رحم و تخم دان رنج می برند، توصیه می شود.مواد اولیه:

تخم مرغ محلی

قرص کمر

دارچین

نمک

قرص کمر را آسیاب کنید. یک سر تخم مرغ را گرد بردارید، به ترتیب قرص کمر، کمی دارچین و نمک روی سفیده بریزید. بدون تکان دادن و یا هم زدن تخم مرغ را سرو ته کنید و کامل در دهان خود بیندازید.بدون وقفه و خیلی سریع قورت دهید. درصورتی که بین انداختن در دهان و قورت دادن وقفه ایجاد شود، بدلیل لزج بودن سفیده تخم مرغ حالت تهوع به شما دست می دهد و ممکن است آن را بیرون بریزید. پس سعی کنید . به هیچ وجه به طعم آن فکر نکنید. دلیل استفاده نمک برای رفع طعم خام تخم مرغ،و دلیل استفاده دارچین هم جهت رفع بوی تخم مرغ است.

نحوه استفاده آن 3 روز متوالی( اگر 10 روز باشد بهتر است) صبح ناشتا.

نسخه داروی محلی برای درمان نازایی:

250 گرم تخم شوید تهیه کنید. آن را دو قسمت کنید..قسمتی را بو داده وبا قسمت دیگر (خام) مخلوط سپس آسیاب کنید.  اکنون پودر تخم شوید آماده است.آن را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. شب اول یک قسمت را در ظرفی بریزید دو لیوان آب به آن اضافه کنید روی شعله کم به مدت 5 دقیقه بجوشانید. روی بام یا قسمتی از حیاط  زیر نور ستاره بگذارید.می توانید جهت جلوگیری از نفوذ موجودات  روی آنرا با تور بپوشانید. صبح آب محلول را در ظرفی بریزید و مقداری زیره به آن اضافه کنید. سپس تکه ای آهن تمیز را روی شعله بگذارید تا کامل سرخ شود، در ظرف آب بزنید و خارج کنید 3 بار این کار را انجام دهید. بعد صبح ناشنا میل بفرمایید. قسمت دوم پودر را شب دوم به همان منوال انجام دهید و صبح ناشتا بجای زیره، زردچوبه بریزید.  قسمت سوم پودر در روز سوم همان زیره استفاده شود.

طی این 3 روز از خوردن ترشیجات، غذاهایی با طبع سرد، و هر آنچه باعث ترس یا تضعیف روحیه شود دوری کنید.

با استفاده این دارو اگر بعد از سه ماه باردار نشدید، گرده نخل نر استفاده کنید.

خواص قرص کمر:

  • %image_alt%

استفاده قرص کمر از رسومات بسیار عالی است که تقریبا به فراموشی سپرده شده است. ضماد قرص کمر در ترکیب با دیگر دارو ها باعث سفت کردن می شود. برای بازتوانی رحم و تخمدان ها بسیار توصیه شده است.خواص عمومی قرص کمر گرم کننده است. زخم های پوست را لطیف و اصلاح می کندو همچنین جهت امراض سرد دماغی مثل فلج و رعشه و سستی عضلات مفید و جوشها و رطوبات اضافی و نفخ و تنگی مجاری ادرار را معالجه می کند. در تقویت حافظه و اعصاب مفید است.
ضماد آن در ترکیب با سایر داروها برای تمام مرض های سرد نافع خواهد بود. مغز آن لذیذ و بی ضرر و پوست آن نیز مقوی و در سیاه کردن مو به کار می رود. ضد بلغم و ضد آرتروز است.

خواص شوید:

  • %image_alt%

شوید با طبیعت گرم و خشک، مفید حال بلغمی ها و سردمزاج ها است.مسکن درد شکم و روده

هاضم قوی می باشد

یرقان (زردی پوست) و امراض بلغمی و سکسکه، ضعف معده و جگر و طحال را رفع می کند.

سرفه و تنگی نفس را بهبود می دهد.

مصرف شوید تازه برای مثانه، کولیت، درد مفاصل، درد قائدگی و بیماری های تناسلی مفید است.

برای باد فتق از تخم شوید استفاده می کنند.

دم کرده تخم شوید برای افرادی که چربی خون دارند.

دم کرده تخم شوید برای خانم های شیرده که شیر آنها کم است، به طور معجزه آسایی شیر انها را افزایش می دهد.

تخم شوید از ترش کردن معده جلوگیری می کند.

از تخم شوید به عنوان ضد درد، ضد تشنج، نفخ شکم، تقویت معده بکار می رود.

برای کسانی که اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند تخم شوید بهترین دارو است.

خواص آب آهن:

  • %image_alt%

به نقل از دکتر حسین روآزاده:آب آهن به آبی اطلاق می شود که سرشار از آهن می باشد. در قرآن کریم آمده است که ما آهن را فرو فرستادیم(نازل کردیم) نزول آهن هم ناظر به جنبه مادی آن است و هم دال به ارزش معنوی، جنبه مادی آن است که حقیقتاً آهن نازل شده از آسمان است در هنگام تشکیل کره زمین زمانی که یک گلوله آتشین بود و توسط گرد و غبار کیهانی احاطه شده بود، عناصر سنگین از جمله آهن در هنگام سرد شدن همراه با حرکت چرخشی زمین به علت میدان جاذبه آن مانند بارش باران، فرود می آمدند، این نزول آسمانی با نزول معنوی آهن نیز ارتباط دارد و رمز ایجاز شگفت انگیز آیه قرآن است که می فرماید: در آن قدرتی افزون ( نیرویی شدید ) و منافعی برای مردمان قرار دادیم، قدرت آهن، جلوه ها و جنبه های گوناگونی دارد.

اگر بخواهیم ابتداً تصویری کلی از کاربرد آهن در طب سنتی ایران ارائه نماییم، لازم است بیماری هایی را که برای درمان آنها از آب آهن تاب(تافته) استفاده می کنیم، نام ببریم که شامل موارد ذیل است:
1)    ضعف طحال یا بزرگی آن (هردو مورد می تواند ناشی از بیماری های متفاوت باشد)
2)    ضعف معده (به علت شلی یا نقصان هضم)
3)    ضعف کبد
4)    جراحات یا زخم های سیستم گوارشی از دهان تا مقعد
5)    بواسیر یا جراحات احشائی به طور کلی جرحات داخلی
6)    دردهای ناحیه مقعد و کف لگن
7)    عفونت روده و اسهال ها و بخصوص  اسهال های مزمن
8)    عفونت هاری ناشی از سگ هار به خصوص در مرحله ترس از آب (هیدروفوبی)
9)    زردی رخسار و رنگ پریدگی ( ناشی از کم خونی فقر آهن در اکثر موارد)
10)    اختلال گوارشی پس از پرخوری یا خوردن غذای نامناسب با تهوع، استفراغ و اسهال
11)    آب آوردن شکم یا آسیب (استسقاء)
12)    سلس البول یا آمدن ادرار قطره قطره و بدون کنترل فرد بیمار (dribbling)
13)    در بیماری های قلبی و خفقان
14)    در تقویت کلیه ها
15)    تقویت نیروی جنسی
16)    تقویت اشتها
17)    مؤثر در اکثر امراض ناشی از سرد مزاجی (امراض بارده)