شیک پارس

روش کاشت گردوي خوشه اي بدون روشهاي ژنتيك و شيميايي

چگونه گردوي خوشه اي  بکاریم

گردو خوشه ای , درخت گردو خوشه ای , گردوی خوشه ای بکارید , تولید درخت گردوی خوشه‌ای , گردو خوشه ای

گردو , گردو-خوشه ای , درخت-گردو-خوشه-ای , گردوی-خوشه-ای-بکارید , تولید-درخت-گردوی-خوشه‌ای , گردو-خوشه ای , روش-کاشت-بذر-گردو

درخت گردو خوشه ای ,  گردوی خوشه ای بکارید  , تولید درخت گردوی خوشه‌ای , گردو خوشه ای

در اين قسمت مي خواهم روش توليد گردوي خوشه اي ( توليد بيشتر ) را به شما آموزش دهم . در اين روش توليد ، از روشهاي ژنتيك و شيميايي خبري نيست . كافي است كه اين مطلب را با دقت بخوانيد و چنانچه محل مناسب آن را داريد اجرا نماييد . پس از چند سالي نتيجه كار خود را مشاهده نماييد .

گردو , گردو-خوشه ای , درخت-گردو-خوشه-ای , گردوی-خوشه-ای-بکارید , تولید-درخت-گردوی-خوشه‌ای , گردو-خوشه ای , روش-کاشت-بذر-گردو

روش انجام كار : 

پس از انتخاب محل مناسب درخت كه بايستي حريم درخت را رعايت نماييد ، اقدام به حفر زمين به شيوه زير نماييد . زمين كاشت درخت خود را به ابعاد دو متر طول در دو متر عرض در دو متر عمق حفر نماييد . خاك زمين را با مقدار مناسبي از كود حيواني و خاك برگ مخلوط نماييد و مجددا چاله مكعبي خود را پر نماييد .

حال همانند شكل زير نياز به دو عدد ظرف فلزي مخصوص بنايي كه ما به آن ( استانبولي ) مي گوييم داريد . استانبولي زيري را از خاك مرغوب پر كنيد . تعداد ۱۲ الي ۱۵ گردو را دور تا دور ظرف در خاك استانبولي قرار دهيد . حال استانبولي بالايي را روي آن قرار داده و اطراف هر دو استانبولي را به يكديگر جوش بدهيد . ( چند نقطه جوش كافي است ) . بالاي استانبولي بالايي را به اندازه قطر لوله فلزي محكمي كه تهيه كرده ايد سوراخ كنيد ( به قطر ۵ سانتي متر ) و از همان خاك مناسب پر كنيد سپس لوله فلزي محكم خود را به سوراخ استانبولي بالايي جوشكاري نماييد .( چند نقطه جوش كافي است ) . حال گودالي در زمين خود و در محل كاشت درخت ايجاد نماييد و محصول ساخته شده را درون گودال بصورتي قرار دهيد كه نصف لوله از خاك بيرون بماند . سپس از لوله بالايي  گردوها را آبياري نماييد و زمين خود را نيز آبياري نماييد .

************

گردوی خوشه ای بکارید , تولید درخت گردوی خوشه‌ای , گردو خوشه ای , درخت گردو خوشه ای ,

گردو , گردو-خوشه ای , درخت-گردو-خوشه-ای , گردوی-خوشه-ای-بکارید , تولید-درخت-گردوی-خوشه‌ای , گردو-خوشه ای , روش-کاشت-بذر-گردو

درخت گردو خوشه ای , گردوی خوشه ای بکارید , تولید درخت گردوی خوشه‌ای , گردو خوشه ای

درخت شما از خاك غني اطراف خود تغذيه كرده و به سرعت رشد مي نمايند . اين درخت كه در واقع ۱۵ درخت مي باشد شروع به ميوه دادن مي نمايد . همه درختها مي خواهند مثلا روي يك شاخه گردو توليد نمايند كه در اين حال گردوي خوشه اي توليد خواهد شد .پس از زمان مناسب همه ۱۵ گردو جوانه زده و به سمت بالاي استانبولي حركت مي نمايند و از داخل لوله بيرون مي آيند . پس از مدتي قطر ساقه گردوها زياد مي شود و به يكديگر فشار مي آورند و در هم فرو مي روند و از آنجايي كه از يك جنس هستند يك پوست مشترك بر روي تنه همه آنها كشيده مي شود . در اين حال ديگر هم استانبولي ها پوسيده شده و هم لوله بر اثر فشار تنه درختان و پوسيدگي شروع به نابودي مي نمايد .

نكته : اين روش را براي ساير درختان نيز مي توانيد بكار بريد

***********

 گردو خوشه ای , گردوی خوشه ای بکارید , درخت گردو خوشه ای , تولید درخت گردوی خوشه‌ای , گردو خوشه ای

گردو , گردو-خوشه ای , درخت-گردو-خوشه-ای , گردوی-خوشه-ای-بکارید , تولید-درخت-گردوی-خوشه‌ای , گردو-خوشه ای , روش-کاشت-بذر-گردو

 گردوی خوشه ای بکارید , درخت گردو خوشه ای , تولید درخت گردوی خوشه‌ای , گردو خوشه ای

***********

تکثیر گردو با استفاده از کاشت تخم یا بذر

برخی درختان میوه را می‌توان با کاشت تخم یا دانه‌ها و بذرشان تکثیر کرد. در مورد درختانی مانند گردو که شیوه‌های دیگر ممکن نیست، این روش پرکاربرد‌ترین شیوه هاست. برای این کار تخم درخت را در پاییز، زمستان یا بهار در خاک قرار می‌دهند تا جوانه بزند. عمق مناسب بین ۳ تا ۱۰ سانتی‌متر است. می‌توان ابتدا تخم را در محل مناسبی کاشت و پس از رشد درخت آن را در فصل مناسب به محل نهایی منتقل کرد یا مستقیما در محل نهایی کاشت.

انواع درختان گردو، بادام، فندق، پسته، آلو و آلوچه، آلبالو، سیب، هلو، به، گیلاس، زردآلو، خرمالو، انگورهای هسته دار، توت‌های هسته دار (معروف به بی‌دونه در برگجون)، مرکبات، ازگیل، و زالزالک را می‌توان به این شیوه تکثیر کرد. اما چند نکته مهم است. در برخی درختان شیوه تکثیر از راههای دیگر ساده‌تر است و از این روش‌ها کمتر استفاده می‌شود. مانند مو و فندق که قبلا روش تکثیر آن‌ها گفته شد. برعکس بهترین روش تکثیر گردو و بادام و زردآلو همین روش است. دانه‌ها باید اغلب یک زمستان سرد را تجربه کرده باشند تا جوانه بزنند. دانه‌هایی که بهار کاشته می‌شوند اگر دارای پوست سخت هستند (مانند هلو و گردو و…) باید قبل از کاشت خیسانده شوند یا با دقت پوست آن‌ها را قبل از کاشت شکست به نحوی که به مغز دانه صدمه‌ای وارد نشود. برخی از دانه‌ها را نباید با خوردن میوه و خارج کردن هسته از دهان به دست آورد. در این صورت املاح بزاق دهان به دانه صدمه می‌زند و مانع از رشد آن می‌شود. برخی هسته‌ها اگرچه مربوط به یک درخت پیوندی است اما ممکن است از هسته مربوطه درخت غیر پیوندی رشد کند. این موضوع در برخی از انواع هلو مشاهده شده است.

همچنین دیدن فرمایید

یک نظر

  1. محمد امین گفته است :

    سلام در رابطه با گردوی خوشه ای حتما باید به گردوها سرما داده شود یا نیازی نیست؟