شیک پارس

گیاه دارویی پنج انگشتی یا Vitexagnus معجزه ای برای سلامت زنان

گیاه پنج انگشتی یا Vitexagnus معجزه ای برای سلامت زنان , خواص دارویی گیاه پنج انگشت , گیاه پنج انگشتی گیاه جادویی زنان , خاصیت گیاه دارویی پنج‌ انگشت , پنج انگشت، داروی گیاهی برای مشکلات زنانه

گیاه پنج انگشتی , Vitexagnus (2)

پنج انگشت  درختچه زیبایی به ارتفاع یک متر و نیم است که به علت گل‌های زیبایی که دارد گاه به عنوان گیاه تزئینی کاشته می‌شود. بدین علت به آن پنج انگشت گویند که برگ‌های آن پنجه‌ای و پنج تایی است. گل‌های آن به رنگ آبی و شبیه سنبله‌ای دراز است که سپس تبدیل به گل می‌شود. این گیاه را فلفل بیابانی نیز می‌نامند و در بسیاری از مناطق ایران می‌روید.
گیاه پنج انگشتی , Vitexagnus (1)

گیاه پنج انگشتی , Vitexagnus (6)

 در گذشته اعتقاد داشتند که این گیاه باعث کاهش میل جنسی می‌شود و به همین دلیل در قرون وسطی راهبان روی برگهای این گیاه تفکر می‌کردند و به همن دلیل نام دیگر این گیاه به پاکدامنی(chasteberry)مربوط می‌شود. با این وجود امروزه مشخص شده است که این گیاه اثری بر میل جنسی ندارد.

گیاه پنج انگشتی؛ معجزه ای برای سلامت زنان

گیاه پنج انگشتی، یکی از بهترین گیاهان برای سلامت زنان است ,گیاه پنج انگشتی .

 

گیاه پنج انگشتی در بهبود مشکلاتی نظیر سندروم پیش از قاعدگی، کاهش سطح هورمون پروژسترون، اختلال در تخمک گذاری، سیکل قاعدگی نامنظم، آمنوره یا قطع قاعدگی مؤثر است.
این گیاه بومی کشور یونان و ایتالیا است و در نواحی غربی از این گیاه برای درمان اختلالات باروری در زنان استفاده می کنند، گیاه شناسان معتقدند یکی از بهترین درمان‌های گیاهی برای بهبود باروری استفاده از گیاه پنج انگشتی است.

گیاه پنج انگشتی , Vitexagnus (4)

 

گیاه پنج انگشتی چه کاربردهای بالینی دارد؟
امروزه یافته ها نشان می دهد گیاه پنج انگشتی در بدن ما اثرات تنظیم کنندگی بر غدد هیپوفیز دارد. همان‌طور که می دانید غدد هیپوفیز در بدن زنان عملکرد تخمدان‌ها را کنترل می کند و با ترشح هورمون‌هایی تخمدان‌ها را تحریک کرده و هورمون‌های جنسی ترشح می شوند. مطالعات مختلف نشان داده است که گیاه پنج انگشتی دارای کاربردهای بالینی زیر است:

گیاه پنج انگشتی , Vitexagnus (5)
* گیاه پنج انگشتی ترشح هورمون محرک فولیکول (FSH) را مهار می کند و به این ترتیب با افزایش ترشح هورمون جسم زرد (LH)، ترشح هورمون پروژسترون در بدن زنان افزایش می یابد.

* گیاه پنج انگشتی به طولانی کردن فاز لوتئال چرخه قاعدگی کمک می کند. گیاه پنج انگشتی فاقد هرگونه هورمون است ولی به بدن در ترشح هورمون جسم زرد یا همان هورمون LH کمک می کند. اگر فاز لوتئال چرخه قاعدگی طولانی شود ترشح هورمون جسم زرد افزایش می یابد و تخمک گذاری صورت می گیرد که این نکته برای خانم هایی که با مشکل اختلال در تخمک گذاری روبرو هستند مفید است.
* گیاه پنج انگشتی از پیشرفت بیماری آندومتریوز (زمانی که لایه پوشاننده داخل رحم در هر جایی به غیر از رحم پدیدار شود) جلوگیری می کند.
در آلمان بسیاری از متخصصان زنان از این گیاه برای درمان بیماری آندومتریوز خفیف تا متوسط استفاده می کنند.
* گیاه پنج انگشتی می تواند مانع از سقط جنین در دوران بارداری شود. اگر سقط جنین بر اثر کاهش سطح هورمون پروژسترون باشد، این گیاه می تواند با افزایش سطح هورمون پروژسترون مانع از سقط جنین شود. البته تا به حال شواهدی که نشان دهد مصرف این گیاه در دوران بارداری خطرناک است دیده نشده است ولی بهتر است قبل از مصرف گیاه پنج انگشتی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
* گیاه پنج انگشتی در بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی یا PMS مؤثر است. تحقیقات نشان داده است که گیاه پنج انگشتی نقش زیادی در بهبود علائمی نظیر افسردگی، حساسیت سینه ها، جوش های پوستی و سردرد قبل از قاعدگی دارد. نتیجه یک مطالعه نشان داد زنانی که از گیاه پنج انگشتی برای بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی استفاده می کردند 32 درصد از آنها در همان ماه اول استفاده بهبود یافتند و 84 درصد از این زنان پس از 3 ماه مصرف این گیاه بهبود کامل پیدا کردند.

گیاه پنج انگشتی، یکی از بهترین گیاهان برای سلامت دستگاه تناسلی زنان است

گیاه پنج انگشتی مناسب برای سندرم پیش از قاعدگی

* گیاه پنج انگشتی در درمان آمنوره یا قطع قاعدگی مؤثر است. این گیاه با افزایش ترشح هورمون پروژسترون قطع قاعدگی را درمان می کند. در مطالعه صورت گرفته 65 درصد از زنانی که به دلایلی دچار آمنوره یا قطع قاعدگی شده بودند پس از 6 ماه مصرف این گیاه دوباره سیکل قاعدگی منظمی را تجربه کردند.
* گیاه پنج انگشتی در تولید شیر در زنانی که تازه زایمان کرده اند مؤثر است. از دیرباز مصرف گیاه پنج انگشتی برای تولید شیر در مادران مورد استفاده قرار می گرفته است. مصرف گیاه پنج انگشتی بلافاصله پس از زایمان تا 10 روز برای کمک به تولید شیر توصیه می شود.

نکات قابل توصیه در مورد گیاه پنج انگشتی

* امروزه برخی از کارخانجات داروسازی عصاره استخراج شده از این گیاه را به فرم کپسول و قطره های خوراکی تولید کرده اند، بهتر است این گیاه یکبار در روز و با معده خالی و ترجیحاً 1 ساعت قبل از صبحانه مصرف شود.
* همواره این نکته را مدنظر قرار دهید که برای اثربخشی بیشتر گیاه پنج انگشتی، مصرف آن باید به صورت مداوم و حداقل 6 ماه صورت گیرد.
* اکنون عوارض جانبی خطرناکی از مصرف گیاه پنج انگشتی گزارش نشده است، ممکن است در تعداد کمی از مصرف کنندگان عوارضی نظیر تهوع، ناراحتی های گوارشی، حساسیت های پوستی و سردرد رخ دهد. البته در زنان مبتلا به افسردگی مصرف گیاه پنج انگشتی می تواند علائم بیماری‌شان را تشدید کند.
* همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد به دلیل نقشی که گیاه پنج انگشتی در افزایش ترشح هورمون پروژسترون دارد مانع از سقط جنین می شود به همین دلیل گیاه شناسان عقیده دارند مصرف این گیاه در سه ماه اول بارداری بی خطر است ولی از ماه چهارم به بعد بهتر است مصرف آن قطع شود زیرا گیاه پنج انگشتی باعث تولید شیر زودتر از حد موعد آن می شود.

گیاه پنج انگشتی , Vitexagnus (2)

داروهای که از پنج انگشتی در صنایع پزشکی تولید میشود

میوه این گیاه قابض است و به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند. افرادی که دچار بواسیر یا شقاق باشند می‌توانند از اثرات درمانی آن سود بجویند و در جوشانده این گیاه بنشینند تا عارضه برطرف شود. ضماد میوه و برگ آن ادرار را افزایش می‌دهد و مقدار زیاد آن برای کلیه مضر است. این گیاه در درمان سر درد هم مفید است. این دارو جهت رفع اختلالات قاعدگی و یائسگی به کار می‌رود. پنج انگشت، گیاه بسیار مؤثری برای درمان اختلالات قاعدگی است. از گیاه پنج انگشت، داروهایی به نامهای ویتاگنوس (VITAGNUS)، فمودین(Femodin) با مقدار ماده موثره ۲۰ میلی‌گرم در هر قرص و آگنوگل (Agnugol) تهیه کرده‌اند که عصاره خشک این گیاه می‌باشد. میوه این گیاه اثرات درمانی زیادی برای رحم دارد. قاعدگی را تنظیم می‌کند و برگ این گیاه ورم‌های رحمی را بهبود می‌بخشد و عفونت را پاک می‌سازد. فواید آن به قدری زیاد است که از این گیاه در قرص‌های گیاهی مورد استفاده برای تنظیم قاعدگی و کاهش خونریزی استفاده می‌شود

گیاه پنج انگشتی , Vitexagnus (3)

دکتر محمدحسين صالحي سورمقي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران با اشاره به اين که قرص و قطره ويتاگنوس از گياه پنچ انگشت ساخته شده است، اظهار کرد: در سال‌هاي اخير با تحقيقات گسترده در مورد اين گياه که از قديم براي برطرف کردن اختلالات هورموني زنان به کار مي‌رفته است و در دو دهه اخير به نام «گياه زنان» شهرت يافته است در رفع عوارض قبل از قاعدگي، جلوگيري از پيشرفت فيبروم رحمي، جوش و چاقي‌هاي هورموني موثر بوده که در هر نوبت40 قطره همراه با آب و يا دو قرص در روز مصرف مي‌شود.

دکتر صالحي با اشاره به اينکه قرص و قطره ويتاگنوس در حال حاضر در 50 شرکت دنيا اين داروي گياهي را مي‌سازند، گفت: متاسفانه در ايران بيشتر پزشکان و متخصصان از اين داروي گياهي آگاهي لازم را ندارند و داروهاي شيميايي را تجويز مي‌کنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: اين داروي گياهي برخلاف تصور بسياري از پزشکان و متخصصان به صورت يک فيتواستروژن عمل نمي ‏کند، بلکه توسط ترکيبات غيرهورموني عمل مي‌کند.

اين متخصص فارماگنوزي يادآور شد: دانه اين گياه به صورت جوشانده و يا دم کرده هيچ گونه اثري در درمان بيماري نخواهد داشت.گیاه پنج انگشتی , Vitexagnus (1)

بسیاری از مشکلات قاعدگی، روحی، روانی، جسمی، پوست، مو، چاقی، یائسگی و …در  دختران و زنان، در سنین مختلف، مربوط به اختلالات هورمونی است که متاسفانه نسبت به آن آگاهی کافی ندارند.

گیاه-پنج-انگشتی , Vitexagnus

اختلال در ميزان هورمون ‏ها باعث بروز مشكلات موقت يا دائم از جمله عوارض قبل از قاعدگي(سردرد، خستگي، نفخ، دل‏ درد، حساسيت سينه ‏ها و تغيير رفتاري)، عوارض هنگام قاعدگي(دردها، پريود سنگين و لكه ‏بيني)، عوارض يائسگي(گرگرفتگي، تعريق، مشكلات روحي و رواني، پوكي استخوان و عوارض قلبي، آكنه(جوش صورت)، پُرمويي، كيست و فيبروم رحم و تخمدان در خانم‏ ها مي ‏شود.

هورمون‏ هاي شيميايي كه در چند دهه ي گذشته بهترين روش درمان اين عوارض بوده ‏اند، در سال ‏هاي اخير به علت عوارض جانبي متعدد مورد ترديد و در بعضي از كشورها در ليست سياه قرار گرفته‏ اند. مهم ‏ترين عارضه ي جانبي هورمون‏ هاي شيميايي، سرطان ‏زايي است كه بعضي ‏ها را گرفتار مي ‏كند. اين عارضه نه فقط به خاطر خود دارو بلكه اكثراً به خاطر تجويز و مصرف مقادير بيش از اندازه آن مي ‏باشد.

در سال ‏هاي اخير با تحقيقات گسترده در مورد گياهان دارويي گياهي به نام پنج انگشت با نام علمي “Vitex agnus castus” مدنظر قرار گرفته كه از قديم براي برطرف كردن اختلالات هورموني زنان به كار مي‏ رفته است. اين گياه در دو دهه اخير به نام گياه زنان شهرت يافته است.

قدمت تهيه ي هورمون‏ هاي شيميايي كمتر از صد سال مي‏ باشد. اين در حالي است كه مشكلات زنان(مثلا مشكل يائسگي) به قدمت عمر بشر است و مسلما بشر تجارب بسيار خوبي براي رفع آن ها كسب كرده است و امروز دانشمندان در حال مطالعه و به كار گرفتن آن ها هستند.

ميوه‏ هاي گياه پنج‏ انگشت از قديم‏ براي رفع اختلالات هورموني خانم‏ ها مورد استفاده بوده و دو دانشمندان ايراني به نام‏ هاي سمرقندي و الكندي به فوايد آن در هشتصد سال قبل اشاره داشته اند. دانشمندان ديگري از جمله رازي و ابن‏ سينا نيز اين گياه را معرفي نموده اند.

%image_alt%

با تحقيقات دهه‏ هاي اخير شگفتي‏ هاي جالبي از اين گياه كشف شده و امروز بيش از 70 كارخانه داروسازي دنيا از ميوه ‏هاي آن، داروهايي به شكل قرص و قطره به منظور رفع اختلالات هورموني زنان توليد و به بازار عرضه مي‏ كنند. داروي تهيه شده از اين گياه در ايران ويتاگنوس(VITAGNUS) نام دارد كه اولين بار چند سال قبل به شكل قطره توسط داروسازي پورسينا توليد و به بازار عرضه شد ولي به دليل مزه ي آن، كه براي همگان مطلوب نيست، از ابتداي سال 1387 قرص آن به بازار ارائه مي ‏شود كه همان خاصيت قطره را دارد.

نكته بسيار مهم

نكته بسيار مهم در مورد اين دارو اين است كه بر خلاف تصور بسياري از پزشكان و متخصصان، ويتاگنوس به صورت يك فيتواستروژن عمل نمي ‏كند؛ بلكه توسط تركيبات غيرهورموني، مانند آكوبين و ويتكسين و از طريق محور هيپوتالاموس – هيپوفيز با متوقف كردن ترشح FSH و بالا بردن ميزان ترشح LH اثر مي ‏كند. در نتيجه، ميزان خوني پروژسترون بالا مي ‏رود و ميزان پرولاكتين تعديل مي ‏شود.

نكته بسيار با اهميت ديگر اين كه اين گياه، با يك ماده موثر عمل نمي ‏كند؛ بلكه با تعداد زيادي از تركيبات اسانسي، فلاوونوئيدي و ايريدوئيدي و با چندين مكانيسم، اثرات گسترده را در بيشتر اختلالات هورموني زنان به طور ايده‏ آل به جا مي ‏گذارد.

موارد استفاده درماني قرص ويتاگنوس به قرار زير است:

1- رفع عوارض قبل از قاعدگي(PMS) كه در 30 تا 40 درصد از خانم‏ ها اتفاق مي ‏افتد؛ از جمله  سردرد، حساسيت پستان‏ ها، خستگي، ميل به غذاي بيشتر و شيرين، عدم تمركز، نفخ، درد و اسپاسم، تشويق و اضطراب، تحريك ‏پذيري، افسردگي و تغييرات خلق و خو.

براي اين منظور قرص ويتاگنوس بايد حدود يك هفته قبل از قاعدگي تا هنگام قاعدگي و يا تا پايان دوره قاعدگي روزانه 2 وعده ميل شود.

2- رفع عوارض LFD (بالا رفتن استروژن خون) از جمله پريود زياد، لكه ‏بيني، قطع قاعدگي يا قاعدگي مكرر. در اين حالت بايد روزي 2 عدد قرص به مدت سه تا چهار ماه مصرف شود.

3- رفع عوارض يائسگي از جمله گرگرفتگي، تعريق، خستگي، دلهره و اضطراب، خشكي پوست و شكستگي ناخن، پوكي استخوان، افسردگي، تغيير خلق وخو و عوارض قلبي. براي اين منظور، روزي دو عدد قرص به مدت طولاني (بيش از دو سال) مصرف شود.

4- كنترل و جلوگيري از پيشرفت فيبروم رحمي كه در بعضي مواقع باعث خونريزي مي ‏شود. در اين حالت روزي دو عدد قرص حداقل به مدت 6 ماه و در صورت لزوم به مدت طولاني مصرف شود.

5- كنترل و رفع‏ آكنه يا همان جوش هاي صورت. در اكثر خانم‏ ها آكنه مربوط به اختلالات هورموني است؛ به همين دليل داروهاي پوستي و موضعي فقط به طور موقت باعث بهبود مي ‏شوند، لذا براي درمان اساسي بايد هورمون ‏ها تنظيم شوند كه در اين موارد مي‏ توان روزي دو عدد قرص به مدت سه ماه مصرف كرد و در صورت لزوم ادامه داد.

6- كنترل كيست تخمدان و پستان. قرص ويتاگنوس مي ‏تواند بر حسب شدت عارضه باعث از بين رفتن، كاهش و يا توقف كيست‏ هاي تخمدان و پستان شود كه مصرف روزي دو عدد قرص تا زمان مورد نياز، توصيه مي ‏شود.

7- كنترل چاقي با منشاء هورموني، بسياري از چاقي‏ ها در خانم‏ ها مربوط به اختلال در عملكرد هورمون ‏ها است، لذا تنظيم هورمون‏ ها مي ‏تواند باعث كنترل چاقي گردد. براي اين منظور روزي دو عدد قرص به مدت مورد لزوم (به مدت طولاني) مصرف شود.

8- نازائي به علت LFD كه با مصرف بيش از شش ماه دارو موفقيتي معادل 30 درصد در جهان داشته است. ميزان مصرف روزي دو عدد قرص به مدت شش تا دوازده ماه است.

عوارض جانبي:

قرص و قطره ويتاگنوس در حد مصرف دارويي، عارضه جانبي ندارد و مي ‏توان آن را بدون هيچ نگراني سال‏ ها مصرف كرد.

فقط در 1 تا 2 درصد از خانم‏ ها، مصرف آن ممكن است باعث خارش پوست، تهوع و اسهال در روزهاي اول شود.

همچنين، در 2 تا 4 درصد خانم ‏ها، در ماه اول و دوم ممكن است باعث افزايش خونريزي ماهيانه شود.

اصولاً اين عوارض جدي نبوده و گذرا هستند، ولي در صورتي كه فردي نسبت به دارو حساسيت بالايي داشته باشد، بايد از مصرف آن خودداري كند.

گرداوری: http://shikpars.com/vitexagnus-miracle-for-womens-health

 

همچنین دیدن فرمایید