شیک پارس

آخرین مناظره دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون برای ریاست جمهوری آمریکا

آخرین مناظره دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون برای ریاست جمهوری آمریکا

the-last-debate-of-the-presidential-election-in-2016-america-3

آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دیگر نزدیک بود به دعوا کشیده شود ،در بامداد پنجشنبه 29مهر 95  به وقت تهران در دانشگاه معروف «نوادا» لاس‌ و گاس در ایالت نوادا آمریکا و به گردانندگی کریس والاس (Chris Wallace) مجری شبکه خبری فاکس نیوز انجام شد

به نقل از میزان، در این مناظره موضوعاتی مختلفی چون دخالت های کشور روسیه و رئیس جمهور پوتین در انتخابات آمریکا، همکاری با شرکای خارجی و مسئله افشای ایمیل های شخصی هیلاری کلینتون و همچنین اظهارات رکیک ترامپ درمورد زنان و حتی دخترش ایوانکا ترامپ در این مناظره به بحث گذاشته شدند.

در اولین بخش از مناظره دو نامزد در مورد ترکیب قضات دیوان عالی آمریکا صحبت کردند و در حالی که کلینتون گفت از گزینه پیشنهادی اوباما برای پیوستن به هیئت قضات دیوان حمایت می‌کند، ترامپ گفت که فرد دیگری باید جایگزین شود.

the-last-debate-of-the-presidential-election-in-2016-america-1

ترامپ کلینتون را به مخالفت با متمم دوم قانون اساسی آمریکا که اجازه حمل سلاح را به شهروندان می‌دهد، متهم کرد.
کلینتون در پاسخ گفت: «من هم از متمم دوم و حق حمل سلاح حمایت می‌کنم، اما این امر با اعمال محدودیت‌های معقول تناقضی ندارد.»

 ترامپ در مورد روسیه و پوتین گفت: پوتین همه مراحل را با هوشمندی پشت سر گذاشته است. شما از پوتین خوشتان نمی‌آید چون در سوریه در برابرتان ایستاده است. پوتین از کلینتون و اوباما باهوش‌تر است و روسیه را به پیشرفت هسته‌ای رسانده و بر خاورمیانه غلبه کرده است.

کلینتون ترامپ را عروسک خیمه‌شب‌بازی پوتین خواند و در واکنش ترامپ خطاب به کلینتون گفت: من ابزار دست پوتین نیستم؛ این شمایید که عروسکی در دست روسیه هستید.

از جمله رخدادهای تأثیر گذار در این مناظره، رسوایی‌های اخلاقی ترامپ و افشای اسناد ویکی لیکس علیه کلینتون بود.

the-last-debate-of-the-presidential-election-in-2016-america-2

ترامپ در واکنش به انعکاس رسوایی‌های اخلاقی‌اش در رسانه های آمریکایی، آن‌ها را به توطئه علیه خود متهم کرد. کلینتون نیز پس از افشای اسناد ویکی لیکس،اقدام خود را اشتباه دانست. موضعی که البته نتوانست رقیب او و منتقدانش را در آمریکا متقاعد کند.

از دیگر موضوعات مطرح شده در این مناظره انتخاباتی نامزدها این بود که ترامپ در روزهای اخیر، انتخابات پیش رو در آمریکا را به وجود تقلب متهم کرد.

ترامپ در بخش دیگری از این مناظره گفت: «خانم کلینتون 20 سال است که در همه ابعاد سیاست این کشور حضور داشتی. چرا کارهایی را که می‌گویی تا الان انجام نداده‌ای؟ تنها چیزی که از من بیشتر داری، تجربه است. اما تجربه بد. زمانی که در وزارت خارجه بودی، 6 میلیارد دلار گم شد. کجا رفت؟ مشخص نیست. باور کن اگر رئیس‌جمهور شوی افتضاح به بار می‌آوری.»

وی کلینتون و باراک اوباما را به دلیل در پیش گرفتن سیاست‌هایی که به خلق داعش منجر شد مورد انتقاد قرار داد و گفت: «نتیجه وزارت خارجه کلینتون این شد که الان داعش در 32 کشور حضور دارد.»

DEM 2016 Clinton Sanders

در ادامه کلینتون به بحث ادعاهای مطرح شده علیه دونالد ترامپ پرداخت و گفت: «زنانی آمده و آنچه را که ترامپ بر سر آن‌ها آورده اعلام کرده است…ترامپ تصور می‌کند که تحقیر کردن زنان به او بزرگی می‌دهد، به این دلیل هم هست که کرامت آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.»

ترامپ در پاسخ گفت: «از همسرم که اینجاست عذرخواهی می‌کنم، من هیچ‌کدام از این کارهایی را که می‌گویند انجام نداده‌ام. من هیچ‌کدام از این زن‌ها را نمی‌شناسم. تمام این‌ها ساختگی است و احتمالا توسط ستاد کلینتون مدیریت می‌شود.»
زمانی که ترامپ گفت «هیچ‌کس به اندازه من برای زنان احترام قائل نیست»، جمعیت حاضر در سالن شروع به خندیدن کردند.

  و اما در پایان این مناظره نامزد حزب جمهوری خواه در اقدامی عجیب رقیب دمکرات خود را با درخواست «آزمایش دوپینگ» به چالش کشاند! و او را به استفاده از دارویی هایی که درجریان مناظره ها سرپا نگاهداشته است، متهم کرد.

همچنین دیدن فرمایید