حملۀ پلیس نیجریه به شیعیان با 100 کشته وچند زخمی

the-brutal-killing-of-shiites-in-nigeria-2

کشتار شیعیان نیجریه

  • از نیجریه که بزرگترین کشور شیعه نشین در آفریقا است خبرهای ناراحت کننده ای میرسد
  • به گفتۀ جنبش اسلامی نیجریه، در تیراندازی نیروهای پلیس این کشور به سوی شیعیان در شهر شمالی کانو دست‌کم 100 نفر کشته و چندین تن نیز زخمی شده‌اند.
  • به نقل از پرس تی وی، یک افسر پلیس نیز با اشاره به تیراندازی هم‌قطاران خود به سوی شیعیان مدعی شد: «آن‌ها داشتند به خشونت متوسل می‌شدند.»

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جنبش اسلامی نیجریه، شیعیان صبح دوشنبه در اقدامی نمادین مراسم راهپیمایی اربعین را برگزار می‌کردند که هدف حمله قرار گرفتند.

    در این گزارش آمده است: «پلیس نیجریه به راهپیمایان طلح‌طلب در جادۀ شهر کانو حمله کرد. آن‌ها به سوی راهپیمایان تیراندازی کردند و سپس برخی از مأموران پلیس از روی عمد یکی از همکاران خود را به ضرب گلوله کشتند. این نیز یک طرح شیطانی دیگر برای سرکوب جنبش اسلامی در نیجریه است.»

the-brutal-killing-of-shiites-in-nigeria_-2

بر اساس این گزارش، نیروهای پلیس در این حمله به شلیک «گاز اشک‌آور و گلوله‌های جنگی» متوسل شده‌اند.

تیراندازی روز دوشنبه در شهر کانو در حالی روی داد که نظامیان نیجریه 21 مهرماه با حمله به مراسم عاشورا در شهر فونتوا در ایالت کاتسینا 9 نفر را کشتند.

کمیسیون حقوق‌بشر اسلامی، که در لندن مستقر است، اعلام کرد نیروهای ارتش نیجریه به سوی عزاداران حسینی شلیک کردند.

موج سرکوب شیعیان در نیجریه از آذر سال گذشته با یورش سربازان نیجریایی به یک حسینیه در شهر زاریا در ایالت کادونا آغاز شد.

نیروهای نیجریه در آن زمان به خانۀ شیخ زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه، در شهر زاریا حمله و او را به‌شدت زخمی و دستگیر کردند.

the-brutal-killing-of-shiites-in-nigeria-1

در این یورش صدها تن از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی کشته شدند.

بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری این کشتار را محکوم کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل، اوایل اردیبهشت 1395 نیجریه را به کشتار شیعیان متهم و در گزارشی اعلام کرد ارتش این کشور در روزهای 12 و 14 دسامبر (21 و 23 آذر) بیش از 350 تن از شیعیان این کشور را قتل عام کرده است.

این سازمان بین‌المللی همچنین تصاویری ماهواره‌ای به گزارش خود ضمیمه کرده بود که محل گورهای جمعی شیعیان در نیجریه را نشان می‎داد.

شهروندان نیجریه با برپایی تظاهرات در سراسر این کشور خواستار آزادی شیخ زکزاکی شدند.