مدل سفره ی هفت سین سنتی

در این مطلب از سایت شیک پارس برای شما نمونه هایی از  مدل سفره ی هفت سین سنتی  سفره هفت سین سنتی 97,مدل سفره هفت سین سنتی 97,مدل سفره هفت سین سنتی جدید,مدلهای سفره هفت سین سنتی,مدل سفره های هفت سین سنتی,مدل سفره ی هفت سین سنتی,مدل چیدن سفره هفت سین سنتی,مدل سفره هفت سین شیک,مدل سفره هفت سین شیک و ساده,مدل هاي شيك سفره هفت سين فراهم آورده ایم.

سفره هفت سين (61)

مدل سفره هفت سين شيك,مدل سفره هفت سين

سفره هفت سين (62)

مدل سفره هفت سين ساده

سفره هفت سين (63)

مدل سفره هفت سین جدید 97

سفره هفت سين (64)

مدل سفره هفت سین جدید 97,مدل سفره هفت سین جدید 97

سفره هفت سين (65)

مدل سفره هفت سین جدید سال 97

سفره هفت سين (66)

مدل سفره هفت سین جدید

سفره هفت سين (67)

مدلهای سفره هفت سین جدید

سفره هفت سين (68)

مدل هاي سفره هفت سين جديد

سفره هفت سين (69)

 

گل بیدمشك نمادی است از اسپندارمذامشاسپند و گل نیز ویژه اسفند ماه است به خصوص گل بید‌مشك كه از عطر خاصی نیز برخوردار است و در معطر ساختن فضای خانه نقش بسزایی دارد.نمادی است از گوی زمین و هنگامیكه در ظرف آبی نهاده شده باشد، نمادی است از گوی زمین در كیهان و گردش آن بر روی آب نمودار گذاشتن برج‌های دوازده گانه و تحویل سال است. علاوه بر این‌ها بر سر سفره زرتشتیان كاسه‌ای پر از پالوده خانگی و نیز كاسه‌ای از خشكبار ترش مزه مانند برگه شفتالو، ‌برگه زردآلو، ‌آلبالو و آلوچه را كه قبلا در آب خیسانده‌اند، نیز می‌گذارند و نیز مقداری پسته، ‌فندق، بادام زمینی و تخمه را كه قبلا خندان كرده و بو داده‌اند، داخل كیسه‌ای به نام دولك می‌ریزند و به عنوان آجیل نوروزی بر سر سفره می‌نهند.

 

علاوه بر آن بر سر سفره هفت سین گلهای زیبا و خوشبویی چون گل نرگس،‌ گل سنبل و گل شب بو كه نوید بخش بهار هستند، دیده می‌شود. زمانیكه سفره چیده شد همه اهل خانه حمام رفته و لباس نو پوشیده، گرد سفره هفت سین می‌نشینند و چند دقیقه مانده به تحویل سال همگی با هم خواندن سرودهایی، خداوند را سپاس و نیایش می‌كنند.

 

سال كه تحویل شد جملگی با شادی وصف ناپذیری سال جدید را تبریك گفته، روبوسی می‌كنند؛ بانوی خانه آینه و گلاب پاش را از سر سفره برداشته و گلاب را در دست هر كدام می ریزد و همزمان آیینه را رو به روی چهره آنها می‌گیرد تا روی خود را ببیند. این كار از سالخورده ترین فرد خانواده شروع می شود. آنگاه همگی به وسیله نقل خوشمزه یزدی(معمولا نقل بیدمشكی،‌ نقل بادام و یا نقل پسته) كه در قنادی‌های یزد تهیه می‌شود و نیز سایر شیرینی‌ها پذیرایی شده، دهانشان را شیرین می كنند. سپس پدر خانواده به همه اعضای خانواده عیدی می‌دهد و بعد از آن مقداری از غذاهای درون سفره با شادی صرف می‌شود .

مدل سفره ی هفت سین سنتی شیک و جذاب

انواع مدل سفره هفت سین جدید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید