مدل سفره هفت سين

در این مطلب از سایت شیک پارس برای شما نمونه هایی از  مدل سفره هفت سين,مدل سفره هفت سين ٩٧,مدل سفره هفت سين جديد,مدل سفره هفت سين 97,مدل سفره هفت سين 97,مدل سفره هفت سين ٩٥,مدل سفره هفت سين سنتي  فراهم آورده ایم.

سفره هفت سين (1)

سفره هفت سین خیلی شیک,جديدترين مدل سفره هفت سين

سفره هفت سين (2)

مدل سفره هفت سین ساده,مدل سفره هفت سین ساده و شیک

سفره هفت سين (3)

مدل سفره هفت سین ساده وزیبا,مدل سفره هفت سین ساده 97

سفره هفت سين (4)

مدل سفره هفت سین ساده 97

سفره هفت سين (6)

مدل سفره هفت سین ساده شیک

سفره هفت سين (7)

مدل سفره هفت سین ساده و قشنگ

سفره هفت سين (8)

مدل تزیین سفره هفت سین ساده

سفره هفت سين (9)

ساده ترین مدل سفره هفت سین

سفره هفت سين (10)

چند نمونه از مدل سفره هفت سين با طرح های لاکچری سبزه
شاید زیباترین ویژگی سفره هفت سین را می‌توان به وجود سبزه آن دانست، به این دلیل که سبزه با رنگ و طراوت خود دلها را شادمان می سازد و با نگریستن به آن طلوع سال جدید را زیباتر می‌کند. در ایران باستان رسم بر این بود که بیست و پنج روز قبل از نوروز در کاخ پادشاهان دوازده ستون از خشت خام برپا می‌ساختند و بر هر کدام یک نوع غله می‌کاشتند و معتقد بودند اگر سبزه‌ها خوب بروید سال پر برکتی است.

در ایران باستان دانه‌های گندم، جو، برنج، لوبیا، عدس، ارزن، باقلا، نخود و کنجد را بر این ستون‌های خشتی می‌کاشتند و روز ششم فروردین آنها را برمی چیدند و به نشان برکت و باروری در تالارها پخش می‌کردند و معمولا سه قاب از سبزه به نماد اندیشه نیک، گفتار نیک و کردار نیک بر خوان می‌گذاشتند و اغلب کنار آنها گندم، جو و ارزن که نقش مهمی در خوراک مردم داشتند سبز می کردند تا سبب فراوانی این دانه‌ها در سال جدید گردد.

امروزه نیز آن چیزی که وجودش بر سر سفره هفت سین ضرورت دارد، سبزه است. مردم یزد از نیمه اسفند به سبز کردن سبزه در کاسه و بشقاب و حتی بر روی کوزه‌های سفالی می‌پردازند. زرتشتیان رویش سبزه را در نوروز نشان تازه شدن زندگی و فصل رویش دانه‌ها که خود برکت زندگی محسوب می‌شود، می‌دانند. در گذشته زرتشتیان یزد بیشتر “تره تیزک” را که در گویش خود بدان “ششه” می‌گویند بر روی کوزه‌های سفالی سبز می‌کردند.

چند نمونه از مدل سفره هفت سين با طرح های لاکچری

مدل سفره هفت سین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید