طرز تهیه ماء الشعیر و کشک الشعیر

طرز تهیه ماء الشعیر و کشک الشعیر (1)

مواد لازم برای تهیه ماء الشعیر و کشک الشعیر:
جوی پوست کنده: ۵۰ گرم
آب سالم(بدون کلر): یک لیتر

طرز تهیه ماء الشعیر و کشک الشعیر (3)

طرز تهیه ماء الشعیر و کشک الشعیر :
جوی پوست کنده و آب را در ظرفی ریخته و بگذارید با شعله ملایم بجوشد تا یک لیوان آب باقی بماند. سپس آنر ا از روی حرارت برداشته و بگذارید مواد آن ته نشین شود. آب سرخ رقیق بالای آن ماء الشعیر رقیق نامیده می شود که غذائیت آن کمتر بوده و در پاک سازی و خارج کردن مواد زاید از بدن قوی تر است. اگر چیزی از جرم و آرد جو همراه آن باشد، غذائیت آن بیشتر و خاصیت دارویی آن کمتر می شود و احتمال ترش شدن آن در معده های سرد بیشتر است.
طرز تهیه ماء الشعیر و کشک الشعیر (4)
طرز تهیه کشک الشعیر :
طرز تهیه ماء الشعیر و کشک الشعیر (5)
صد گرم جو را دو ساعت خیس کرده و بکوبید و به تدریج یک کاسه آب به آن بپاشید و بعد از  پارچه ای رد کرده و بجوشانید تا پخته شود که این غلیظ تر از ماء الشعیر بوده و خوردن آن برای اسهال صفراوی و غرغره آن برای ورم و درد گلو نافع است.
تهیه ماء الشعیر و کشک الشعیر:http://shikpars.com/preparation-of-al-shair-and-kashk-al-shair

تذکر :
در تهیه ماء الشعیرهای موجود در بازار، برخی از تولیدکنندگان صنعت نوشیدنی، پودر یا عصاره مالت را با آب ترکیب کرده و با افزودن گاز دی اکسید کربن، محصول خود را به نام ماالشعیر به بازار عرضه می‌کنند.
این محصولات به‌ دلیل نوع مواد اولیه ‌شان خواص ماء الشعیر طبیعی را نداشته و در واقع همان نوشابه های مضر، با طعم ماء الشعیر هستند که اسانس طعم ‌های مختلفی هم به آن اضافه می‌کنند.