چگونه کمد و وسایل چوبی منزل را تمیز کنیم

طرز-تمیز-کردن-وسایل-چوبی (3)

 

روش کاربردی و موثر تمیز کردن وسایل چوبی

 

 

طرز-تمیز-کردن-وسایل-چوبی (1)

 

 

 

لوازم چوبی از مبل گرفته تا میز، کمد و تخت خواب بعداز مدتی آن جلا و تازگی خود را از دست می دهند و برای بازگرداندن تازگی و شیکی روزهای اولیه، باید با طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی کارآمد و بدون ضرر برای خود چوب، آشنایی کامل داشته باشید. وسایل چوبی درست مانند هر وسیله گران قیمت دیگری، نیاز به نگهداری و مراقبت بالا دارند تا سلامت و زیبایی ظاهری خود را حفظ کنند. این موضوع از این جهت مهم است که تمیزی وسایل چوبی، نه تنها روی ظاهرشان، بلکه بروی کارایی و عملکرد آنها نیز تاثیر می گذارد.

 

طرز-تمیز-کردن-وسایل-چوبی (2)

مراقبت بد و نا آشنایی با طرز تمیز کردن وسایل چوبی می تواند منجر به خشکی زیاد، شکستی، پوسته پوسته شدن و همینطور تاب برداشتن چوب شود. وقتی برای مبلمان چوبی منزل چنین اتفاقی بیافتد، یقینا دیگر آن زیبایی و کارایی اولیه را نخواهند داشت و بخاطر غبر قابل تعمیر بودنشان، چاره ای جزء تعویض وسایل خانه باقی نمی ماند. بنابراین از لحاظ اقتصادی هم بنفع خانه دار است که توجه بیشتری به وسایل چوبی خود داشته باشد. در این پست متوجه خواهید شد که این کار ساده تر از آنچیزی است که فکرش را می کردید.

طرز تمیز کردن وسایل چوبی 1 طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

روش کاربردی و موثر تمیز کردن وسایل چوبی – چگونه کمد و وسایل چوبی منزل را تمیز کنیم

 

اولین کار، مشخص کردن زمان مناسب برای تمیز کردن وسایل چوبی است. توصیه می شود پروسه تمیز کردن وسایل چوبی را حداقل دو یا سه ساعت قبل از استفاده مجدد از آنها شروع کنید. مثلا شب ها وقتی قرار نیست برای زمان طولانی از مبل یا کمد چوبی استفاده شود، بهترین موقع برای شروع تمیز کاری وسایل چوبی است. این موضوع به این خاطر است که روغن جلا دهنده کاملا به خورد چوب رفته و از روی سطح پاک نشود. شکل های زیر نشان می دهد که با یک دراور کثیف و کهنه طرف هستیم.

 

طرز تمیز کردن وسایل چوبی 2 طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

 

طرز تمیز کردن وسایل چوبی 3 طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

روش کاربردی و موثر تمیز کردن وسایل چوبی

 

همانطور که مشخص است، نقطه نقطه های سفیدی روی سطح دراور دیده می شود، حال در ادامه مشاهده خواهید کرد وقتی کاملا با طرز تمیز کردن وسایل چوبی آشنا باشید، چه بلایی به سر این لکه ها می آید!

 

طرز تمیز کردن وسایل چوبی 4 طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

فک کنم همه می دانیم که وقتی نوبت به تمیز کردن وسایل چوبی می رسد، باید خیلی حواسمان را جمع کنیم. چوب و آب به یکدیگر نمی سازند. پیشنهاد می شود از آب خیلی داغ و کف دار استفاده کنید، برای کف دار کردن مقدار متوسطی (نه کم و نه زیاد) مایع ظرفشویی در آب داغ ریخته و هم بزنید. بعد با یک دستمال نرم نخی، آماده شروع کار می شویم. توجه داشته باشید که دستمال نخی را بعد از خیس کردن حتما بچلانید تا آب اضافی آن خارج شده و دستمال فقط حالت تری به خود بگیرد.

 

طرز تمیز کردن وسایل چوبی 5 طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

روش کاربردی و موثر تمیز کردن وسایل چوبی

 

حال با این دستمال تر، سطح چوب را دستمال بکشید. جهت کشیدن دستمال باید در جهت بافت یا گره های طبیعی چوب باشد. این روش بهتر سطح چوب را تمیز خواهد کرد.

 

طرز تمیز کردن وسایل چوبی 6 طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

چگونه کمد و وسایل چوبی منزل را تمیز کنیم

 

در سطح های کوچک کار کنید، یعنی بهتر است هر سری فضایی در حدود ۳۰ در ۳۰ سانتی متر را تمیز کنید. بعد از خیس کردن این محدوده، بلافاصله با دستمال نرم نخی خشک، به خشک کردن همان محدوده بپردازید.

 

طرز تمیز کردن وسایل چوبی 7 طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

بعداز تمیز کردن سطح چوب، مشاهده می کنید که هنوز هم روی سطح چوب لکه های سفید رنگ و روشنی دیده می شود. حال نکته اصلی در طرز تمیز کردن وسایل چوبی همینجاست، یک روغن چوب یا پولیش چوب باکیفیت می تواند ظاهر چوب را مثل روز اولش کند.

 

طرز تمیز کردن وسایل چوبی 8 طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

بعداز خشک شدن وسیله، نوبت به استفاده از روغن یا پولیش چوب می رسد.

طرز تمیز کردن وسایل چوبی 9 طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

طرز تمیز کردن وسایل چوبی 10 طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

 

مقدا کمی از روغن چوب را بروی یک دستمال نخی نرم و تمیز بریزید.

 

طرز تمیز کردن وسایل چوبی 11 طرز تمیز کردن وسایل چوبی به روشی آسان و بسیار تاثیر گذار

چگونه کمد و وسایل چوبی منزل را تمیز کنیم