شیک پارس

آموزش كاشت سبزه عید نوروز با خاک ژله ای

كاشتن سبزه عید نوروز در خاک ژله ای , سبزه در ژله ای

آموزش-سبزه-انداختن-با-تخمه-كدو-باخاک-ژل (3)

بذر یا گل به راحتی می تواند در خاک های ژله ای رشد کند و به علت زیبایی در طرح و تنوع در رنگ زیبایی خاصی به کار شما می بخشد .

خاک ژله ای نوعی پلیمر است که رطوبت را به سرعت جذب می کند و آب را در خود نگه می دارند ، به تدریج آزاد می کند و در اختیار گیاه قرار می دهد.

خاک ژله ای رنگ های متنوع و ثابتی دارد، ۷ سال ماندگاری دارد و سمی نیست اما نباید خورده شود .

آموزش-سبزه-انداختن-با-تخمه-كدو-باخاک-ژل (6)

اگر برای گیاه از این خاک استفاده کنید، در هنگام مسافرت نگران خشک شدن گیاه نخواهید بود.علاوه بر این، چون سبزه در این روش به مراقبت و مکان خاصی نیاز ندارد، برای خانم های شاغل که فرصت کافی برای رسیدگی به سبزه را ندارند و یا کسانی که در آپارتمان زندگی می کنند، بسیار مناسب است.

آموزش-كاشت-سبزه-عید-نوروز-با-خاک-ژله-ای (1)

line3

مواد لازم برای تهیه سیزه با خاک ژله ای :

خاک ژله ای

آب

بذر دلخواه

line3

طرز کاشت سبزه با خاک ژله ای :

سبزه-با-خاک-ژله-ای

یک بسته خاک ژله ای را در ظرفی ریخته و یک لیوان آب به آن افزوده پس از ۱۲ ساعت خاک ژله ای خیس خورده و متورم می شود

سه چهارم ظرف را با خاک ژله ای پر کنید.

دانه ها را بخیسانید سپس آن ها را داخل آبکش ریخته و آن را داخل ظرف اصلی که می خواهید سبزه رد آن سبز شود بریزید

(اگر بذرهای درشت مانند تخمه کدو و گندم استفاده می کنید ، میتوان دانه یا بذر دلخواه را بدون خیس کردن به صورت یک لایه روی خاک ژله ای بریزید.کمی خاک ژله ای آماده را روی بذر بریزید. خاک ژله ای را به اندازه ای بریزید که بذر مشخص نباشد. در واقع بذر مابین دو لایه خاک ژله ای قرار می گیر)

سطح خاک ژله ای را با اسپری آب پاشی کنید.

اگر می خواهید از بذر ظریف استفاده کنید جام یا ظرف مورد نظر را پر از خاک ژله ای کنید فقط ۲ سانت از لبه ظرف خالی باشد سپس مقداری خاک ژله ای برداشته و خوب له کنید می توانید خاک ژله ای را به مدت ۱ ثانیه در مخلوط کن بریزید. سپس خاک له شده را روی خاک ژله ای موجود در ظرف بریزید و به ضخامت نیم سانتی متر روی سطح جام بریزید و با دست مرتب کنید

سپس بذر را بدون خیس کردن فقط یک لایه روی خاک ژله ای له شده بپاشید. یک نایلون روی آن بکشید و تا وقتی نایلون روی آن است نیازی به آب دادن نیست (همچنین میتوان کمی آب روی بذر اسپری کنید . روی ظرف را با پلاستیک بپوشانید) .

اگر تمایل دارید ریشه های سبزه دیده شود، تمام سطح خاک را با بذر بپوشانید. اما اگر تمایل ندارید این گونه باشد، باید حدوداً ۲ سانتی متر از اطراف ظرف را خالی بگذارید.

سبزه را در محل پرنور به دور از آفتاب مستقیم قرار داده و بعد از دو روز که جوانه ها نمایان شد نایلون را برداشته و هر دو یا ۳روز یکبار آن را سیراب کنید

بر روی خاک های ژله ای از بذر شبدر و منداب استفاده نکنید

منبع :http://shikpars.com/planting-of-sabzeh-inside-jelly-soil

همچنین دیدن فرمایید

telegram
خرید مبل
مجله دکوراسیون

-------------------------------------