نحوه استفاده از کیت تخمک گذاری برای پسردار شدن

Giving-birth-son

برای شروع و درک بهتر موضوع باید گفت که : در هر چرخه قاعدگی تعدادی از فولیکول های اولیه تحت تاثیر هورمون FSH شروع به رشد می نماید و در شرایط طبیعی یکی از فولیکول ها رشد کرده و به بلوغ می رسد. در داخل فولیکول تخمک وجود دارد که از برخورد تخمک با اسپرم، کروموزوم X یا Y وارد تخمک می شود و تخم حاصل تبدیل به جنین دختر یا پسر خواهد شد. در ادامه پیرامون این موضوعات مطالعه خواهید کرد

کیت تخمک گذاری چیست؟

آزمایشات تخمک گذاری با تشخیص هورمون لوتئینیزه (LH) در ادرار شما کار می کنند (هورمون LH و FSH چیست؟). بدن شما همیشه LH تولید می کند، اما حدود 12 تا 36 ساعت قبل از تخمک گذاری، سطح LH به طور چشمگیری افزایش می یابد. آزمایشات تخمک گذاری این افزایش را تشخیص می دهد و هنگامی که مقدار LH در ادرار شما زیاد است نتیجه مثبتی نشان می دهد. آزمایش تخمک گذاری مثبت نشان می دهد که شما احتمالا در عرض 1-3 روز بعد  تخمک گذاری می کنید و وقت آن است که رابطه جنسی داشته باشید.

Ovulation kit

چگونگی استفاده از کیت های تخمک گذاری

کیت های تخمک گذاری در دو فرمت مختلف وجود دارند:

  •  نوار تست
  •  آزمون Midstream

هر دو نوع قابل اعتماد هستند. نوارها ارزان تر هستند، در حالی که تست های Midstream آسان تر انجام می شوند. برای استفاده از نوارهای تخمک گذاری، ابتدا باید ادرار خود را در یک ظرف جمع آوری کنید. تست Midstream می تواند به طور مستقیم در جریان ادرار شما در حال ادرار قرار گیرد، اما بسیاری از زنان ترجیح می دهند از ظرف برای جمع آوری ادرار استفاده کنند.

Midstream

  •  نمونه ای از ادرار خود را در یک ظرف تمیز جمع آوری کنید
  •  نوار تست را حدود 3-5 ثانیه در ادرار بگذارید.
  • 3-5 دقیقه صبر کنید، سپس چگالی رنگ دو خط (باند) یا نتیجه آزمون دیجیتال را ببینید.

با تست های تخمک گذاری دیجیتال، نیازی به تفسیر وجود ندارد. آنها جواب بله / خیر به شما نشان می دهند. 

در آزمون های سنتی با یک خط کنترل و یک خط تست، نتیجه مثبت با یک خط تست نشان داده می شود که تیره تر از خط کنترل است. بر خلاف آزمایش های بارداری، حضور خط تست به معنی آزمون مثبت نیست. حضور یک خط تست روشن نشان می دهد که LH در ادرار شما وجود دارد، که در طول چرخه شما عادی است.

چه زمانی از کیت تخمک گذاری استفاده کنیم

Test ovulation/grossesse

نمونه ای از یک کیت تخمک گذاری دیجیتال

چه زمانی از کیت تخمک گذاری استفاده کنیم

کیت پیش بینی تخمک گذاری یک ابزار عالی برای تشخیص زمان تخمک گذاری در طول چرخه قاعدگی می باشد بهتر است چند روز پیش از تخمک گذاری آزمایش را انجام دهید. اگر نمی دانید تخمک گذاری چه زمانی رخ می دهد، توصیه می شود حدود 9 تا 10 روز پس از اولین روز خونریزی قاعدگی (روز 1 چرخه) آزمایش را شروع کنید. اگر چرخه کوتاهی دارید، بهتر است زودتر شروع کنید. اگر چرخه طولانی دارید، بهتر است چند روز دیگر منتظر بمانید.

توصیه می شود بخوانیدرابطه جنسی لذت بخش با همسر

باید هر روز در یک زمان مشخص آزمایش کنید. بر خلاف آزمایش های بارداری، آزمایشات تخمک گذاری نباید با اولین ادرار صبح انجام شود. این به این دلیل است که LH بیشتر در اوایل روز تولید می شود و دیرتر خود را نشان میدهد. انجام تست در طول بعدازظهر یا شب بهتر است.

پس از مصرف مایعات به مقدر زیاد، آزمایش انجام دهید زیرا نمونه ادرار شما رقیق است و نتیجه نادرستی را ارائه می کند. از آنجا که ممکن است چند روز نتیجه تست تخمک گذاری مثبت باشد، بهتر است آزمایشات خود را ادامه دهید تا به نتیجه منفی برسید. روز اول نتیجه منفی به احتمال زیاد روز تخمک گذاری است.

شما می توانید روز آزمایش خود را بر اساس طول دوره قاعدگی تان از جدول زیر محاسبه نمایید.

طول دوره روز انجام تست تخمک گذاری
21 روزه روز پنجم دوره
22 روزه روز ششم دوره
23 روزه روز هفتم دوره
24 روزه روز هشتم دوره
25 روزه روز نهم دوره
26 روزه روز دهم دوره
27 روزه روز یازدهم دوره
28 روزه روز دوازدهم دوره
29 روزه روز سیزدهم دوره
30 روزه روز چهاردهم دوره
31 روزه روز پانزدهم دوره
32 روزه روز شانزدهم دوره
33 روزه روز هفدهم دوره
34 روزه روز هجدهم دوره
35 روزه روز نوزدهم دوره
36 روزه روز بیستم دوره
37 روزه روز بیست و یکم دوره
38 روزه روز بیست و دوم دوره
39 روزه روز بیست و سوم دوره
40 روزه روز بیست و چهارم دوره

بارداری

کیت تخمک گذاری برای پسردار شدن 

اگر می خواهید پسر باردار شوید استفاده از کیت تخمک گذاری می تواند بسیار مفید باشد. سعی کنید دو بار در روز آزمایش کنید تا دقیقا زمان تخمک گذاری را بدانید. کیت های تخمک گذاری با تشخیص افزایش هورمون لوتئینیزه (LH) کار می کنند. 12 تا 48 ساعت قبل از تخمک گذاری، باید افزایش LH را ببینید. باید 12 ساعت پس از افزایش LH رابطه جنسی داشته باشید.

برای افزایش احتمال دختردار شدن باید سه روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی (بهترين زمان نزديكي براي پسردار شدن ) داشته باشید و پس از تخمک گذاری رابطه ای نداشته باشید. برای زوج هایی که پسر می خواهند، توصیه می شود فقط در روز تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید.

همچنین بخوانید : غذاهای مناسب برای قبل و بعداز رابطه جنسی

واما سوالاتی و نکاتی که ممکن است برای شما پیش آید

1- چقدر بعد از آزمایش مثبت تخمک گذاری، تخمک گذاری اتفاق می افتد؟

اگر نتایج مثبتی در OPK دریافت کنید، در بالاترین سطح باروری هستید. آزمایش مثبت تخمک گذاری نشان میدهد در عرض 12 تا 36 ساعت بعد تخمک گذاری رخ می دهد. بنابراین روزی که نتیجه مثبت را دریافت کردید و تا سه روز بعد از آن رابطه جنسی داشته باشید.

2- بهترین زمان برای آزمایش تخمک گذاری در روز چه زمانی است؟

اگر اولین ادرار در روز مورد آزمایش قرار گیرد، افزایش LH ممکن است تشخیص داده نشود. بهترین زمان برای جمع آوری ادرار بین ساعت 10 صبح و 8 شب است. سعی کنید هر روز در یک زمان مشخص ادرار را جمع آوری کنید.

3- چند روز پس از آزمون تخمک گذاری مثبت می توانید آزمایش بارداری را انجام دهید؟

7 تا 10 روز پس از تخمک گذاری بهترین زمان است.

4- آیا بعد از ظهر می توانید آزمون تخمک گذاری را انجام دهید؟

افزایش LH معمولا در صبح رخ می دهد، اما این هورمون چند ساعت در ادرار باقی می ماند. به همین دلیل است که بسیاری از مارک های کیت تخمک گذاری از شما می خواهند بعدازظهر تست انجام دهید.

5- آیا کیت های تخمک گذاری واقعا کار می کنند؟

کیت تست تخمک گذاری آزمایشات مبتنی بر ادرار است که در خانه برای تشخیص تخمک گذاری استفاده می شوند. آنها با تشخیص هورمون LH کار می کنند. 

6- LH قبل از تخمک گذاری چقدر افزایش می یابد؟

OPK ها می توانند افزایش تولید هورمون لوتئینیزه (LH) را که 36 ساعت قبل از تخمک گذاری رخ می دهد، تشخیص دهند. با تنظیم زمان مقاربت در مدت کوتاهی پس از افزایش LH، می توانید شانس برخورد اسپرم و تخمک و بارداری را افزایش دهید.

7- تخمک چه مدت بعد از تخمک گذاری زنده می ماند؟

اسپرم می تواند تا 5 روز زنده بماند. تخمک انسان تنها 12 تا 24 ساعت زنده می ماند بنابراین می توانید پنج روز قبل از تخمک گذاری تا دو روز پس از آن باردار شوید.

8- آیا می توانید روز بعد از تخمک گذاری باردار شوید؟

بارداری بعد از تخمک گذاری امکان پذیر است، اما محدود به 12-24 ساعت پس از آزاد شدن تخمک می شود. مخاط دهانه رحم کمک می کند اسپرم تا 5 روز در بدن زن زنده بماند و حدود 6 ساعت طول می کشد تا اسپرم فعال به لوله های فالوپ برسند.

کیت-تخمک-گذاری

نکاتی در مورد استفاده از کیت های تخمک گذاری

 آزمون تخمک گذاری مثبت تضمین نمی کند که شما تخمک گذاری می کنید. بدن ممکن است برای تخمک گذاری آماده شود و این مسئله موجب افزایش LH شود، اما نهایتا تخمک را آزاد نکند. اندازه گیری دمای بدن همراه با آزمایش تخمک گذاری به تایید تخمک گذاری کمک میکند.

 همچنین بهتر است سایر نشانه های باروری، مانند مخاط دهانه رحم را بررسی کنید. ترکیب اطلاعات از منابع مختلف به شما کمک خواهد کرد که زمان دقیق تخمک گذاری را مشخص کنید.

 اگر نتایج متضاد از آزمایش تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم و نمودار درجه حرارت مشاهده کنید، غیر ممکن است متوجه شوید کدام نتیجه درست است. تعیین تخمک گذاری علم دقیقی نیست. بنابراین سعی کنید حداقل هر روز تا زمانی که تخمک گذاری به اتمام برسد نزدیکی داشته باشید.

 اگر هرگز تست تخمک گذاری مثبت نداشتید، سعی کنید در ابتدای چرخه یا در انتهای آن تست را انجام دهید. همچنین می توانید دو بار در روز تست را انجام دهید. اندازه گیری دمای بدن به شما کمک می کند تا تأیید کنید واقعا تخمک گذاری انجام می شود یا خیر.

 اگر همیشه تست مثبت تخمک گذاری دریافت می کنید، احتمالا از بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) رنج می برید، که ممکن است به مشکلات حاملگی منجر شود. اگر تست تخمک گذاری شما همیشه مثبت است، با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: گروه سلامت اوما