شیک پارس

ترفند خانگی و طبیعی برای خوشبو کردن خانه 2

با استفاده از آب های معطر با رایحه خوش میوه ها، گیاهان و ادویه جات، فضای منزل تان را خوشبو نمایید.

homemade-and-natural-tricks-for-home-frightening- (1)
ترفند خانگی و طبیعی برای خوشبو کردن خانه

کمابیش مطلع هستید که در اکثر اسپری ها و مواد خوشبو کننده شیمیایی از موادی مضر برای سلامتی بدن استفاده می شود. بسیاری از این محصولات بخصوص برای افراد مبتلا به آسم ایجاد حساسیت می نمایند.

در بعضی روزها هوا خانه حالتی راکد و برای استشمام سنگین بنظر می رسد. همچنین در روزهایی که مشغول به پخت غذایی حاوی سیر هستید، تا مدتی فقط بوی غذا و سیر در محیط منزل به مشام تان می رسد. در چنین مواقعی برای جایگزین کردن این بوها با رایحه ای دلپذیر تمایل به استفاده از خوشبو کننده خواهید داشت. برای این منظور راه حلی ساده و ارزان قیمت را به شما پیشنهاد می دهیم، استفاده از مواد معطر طبیعی شامل میوه جات، گیاهان و ادویه جات. کافیست ترکیبی از مواد معطر مزبور را بهمراه مقداری آب حرارت داده تا عطر مواد در هوا پخش شود.

کاربرد مواد معطر طبیعی برای خوشبو نمودن فضای منزل

مواد مورد نیاز:

homemade-and-natural-tricks-for-home-frightening- (2)
ترفند خانگی و طبیعی برای خوشبو کردن خانه

– مرکبات برش خورده، شامل: لیمو ترش زرد یا سبز، پرتقال (در صورت دلخواه می توان فقط از پوست مرکبات استفاده نمود)
– گیاهان، شامل: رزماری، آویشن، برگ بو
– ادویه جات، شامل: چوب دارچین، میخک، جوز، ادویه allspice (شامل ترکیبی از مقادیر مساوی پودر دارچین + پودر میخک + جوز رنده شده) و بادیان ستاره ای (انیس). (در صورت دلخواه می توانید پودر ادویه جات نامبرده را جایگزین نمایید)
– زنجبیل (تازه و یا بصورت پودر)
– اسانس یا عصاره، شامل: وانیل، بادام و نعناع
– شاخه های ظریف کاج و یا شاخه های هر درخت معطر دیگری

دستور تهیه:

محفظه شیشه ای (نشکن و مقاوم در برابر حرارت) یا ظرفی با گنجایش 2 پیمانه برای ترکیب مواد انتخاب کنید. مواد را در ظرف ریخته و رویش را با آب بپوشانید. یکی از دو روش زیر را برای حرارت دادن ظرف انتخاب کنید:

1. حرارت بر روی شعله اجاق گاز، که در این روش بدلیل تبخیر سریع آب، آب بیشتری را در ظرف خواهید ریخت.
2. قرار دادن ترکیب مواد و آب در یک آرام پز، ظرف فوندو و یا ظروفی مشابه که مواد را برای مدت زمان طولانی بر روی شعله ملایم (مانند شمع) گرم نگه داشته و آب موجود بتدریج تبخیر می گردد.

آب مورد استفاده برای مواد را قبلا حرارت داده و به نقطه جوش برسانید. همچنین در طول فرآیند آماده سازی، سعی کنید همیشه مقداری آب در حال جوش آماده داشته باشید تا جایگزین آب تبخیر شده در ظرف نمایید. توجه تان را به این نکته جلب می نماییم که هر چه درجه حرارت آب بالاتر باشد عطر بیشتری هم متصاعد خواهد شد.

ترکیبات معطر:

1. ترکیب پرتقال، دارچین و ادویه جات.

یک عدد پرتقال، دو عدد چوب دارچین (یا دو قاشق چایخوری پودر دارچین)، 2/1 قاشق سوپخوری جوز کامل (یا 8/1 قاشق چایخوری جوز رنده شده)، یک عدد بادیان ستاره ای، 2/1 قاشق سوپخوری از ادویه allspice (شامل ترکیبی از مقادیر مساوی پودر دارچین + پودر میخک + جوز رنده شده).

homemade-and-natural-tricks-for-home-frightening- (3)

2. ترکیب لیمو ترش زرد، رزماری و وانیل.

سه شاخه رزماری تازه، دو عدد لیموترش زرد، یک قاشق چایخوری اسانس یا عصاره وانیل.

homemade-and-natural-tricks-for-home-frightening- (5)
ترفند خانگی و طبیعی برای خوشبو کردن خانه

3. ترکیب لیمو ترش سبز، آویشن، نعناع و وانیل.

سه عدد لیمو ترش سبز، سه الی چهار شاخه آویشن تازه، 2/1 قاشق چایخوری اسانس یا عصاره نعناع و یک قاشق چایخوری اسانس یا عصاره وانیل.

4. ترکیب پرتقال، زنجبیل و اسانس بادام.

یک عدد پرتقال (و یا پوست دو عدد پرتقال)، یک زنجبیل 10 سانتیمتری برش خورده (و یا یک قاشق چایخوری پودر زنجبیل) و 2/1 قاشق چایخوری اسانس یا عصاره بادام.

homemade-and-natural-tricks-for-home-frightening- (4)

5. ترکیب شاخه های درخت کاج، برگ بو و جوز.

یک مشت از شاخه های ظریف درخت کاج، چهار عدد برگ بو، یک عدد جوز کامل که لایه خارجی آن را نیز در ترکیب مواد رنده خواهید کرد.

homemade-and-natural-tricks-for-home-frightening- (6)

آب های معطر تهیه شده را در فواصل استفاده می توان در یخچال نگهداری کرد. این آب های معطر بین 2 الی 3 روز و یا تا زمانیکه عطر خود را از دست نداده اند قابل استفاده می باشند.

homemade-and-natural-tricks-for-home-frightening- (7)

همچنین دیدن فرمایید