بیوگرافی آقای حسن فتحی کارگردان مشهور سینمای ایران به همراه تصاویری از ایشان

hasan-fathi-biographi (1)

حسن فتحی (زاده ۱۳۳۸ تهران) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس سینما و تلویزیون اهل ایران است. وی دارای مدرک لیسانس روانشناسی و فوق

لیسانس کارگردانی است.منبع : ویکی پدیا

حسن فتحی

 • حسن فتحي با كارنامه هيجده ساله او درتلويزيون بيشتر براي علاقه مندان سريال هاي تلويزيوني آشنا است . فتحي علاقه خاص خود به تاريخ دويست ساله اين مرزوبوم را با استفاده از داستانهاي ملودرام و عاشقانه و با بستري جنايي به خورد مخاطب عام مي دهد .او كه يكي از كارگردان هاي مهم در عرصه سريال سازي در دو دهه گذشته سيما به حساب مي آيد با علاقه وافر خود به فرهنگ معاصر نشان داده است كه مي توان سريال هاي پر مخاطب را در سبك و سياق متفاوت بر صفحه جادويي تلويزيون در حالي منعكس نمود كه مخاطب با كاراكترهاي داستان همدلي قابل قبولي نشان دهد .

hasan-fathi-biographi (5)

عکس ترانه علیدوستی بازیگر در کنار حسن فتحی

گالری عکس های ترانه علیدوستی

 • شاخصه مهم آثار تلويزيوني او ديالوگ هاي خاص با ضرباهنگ مناسب و استفاده به جا از آنها در بستر فيلم نامه اي قابل قبول و در بسياري از لحظات ساختار شكن است . همين امر در بررسي كليت آثار او برگ برنده سريالهاي پر مخاطب كارنامه هنري اوست . شناخت خوب او از جامعه معاصر و آشنايي او با موضوعات مورد پسند متناسب با فرهنگ بومي تماشاگر ايراني آثار او را در رده بهترين مجموعه هاي تلويزيون در دو دهه گذشته قرار داده است .

hasan-fathi-biographi (3)

بیوگرافی بازیگرانبیوگرافی خوانندگان

وبسایت شیک پارس http://shikpars.com

 • مجموعه‌هاي تلويزيوني «همسايه‌ها»، «پهلوانان نمي‌ميرند»، «فردا دير است»، «روشن تراز خاموشي»، «شب دهم» و «میوه ممنوعه» و «
  » و «اشكها و لبخندها» و« زاينده رود» و تله‌تئاترهاي «معماي يک قتل»، «تله موش» و فيلم تلويزيوني «نسخه خطي» حاصل 18 سال حضور و فعاليت مستمر حسن فتحي در عرصه برنامه‌سازي تلويزيوني است.. نام او نخستين‌بار در تيتراژ مجموعه تلويزيوني همسايه‌ها (زمستان 1372) در مقام کارگردان ديده شد. مجموعه‌اي که براي ماه رمضان آن سال تدارک ديده شده بود و هرچند سريال درخشاني در كارنامه او به حساب نمي آمد اما مخاطب شناسي فتحي سبب شد اين مجموعه استانداردهايي به مراتب بالاتر از اکثر مجموعه‌هاي آن زمان سيما داشت. از نكات بارز آن نوع رفتار كاراكترهاي قصه در روابط و تعامل بين همسايگان قابل توجه بود .

مدار صفر درجه

 • پس از اين مجموعه، فتحي به ساخت تله تئاتر روي آورد كه در آن برهه زماني بسيار مورد توجه مخاطبان بود .بي‌ترديد وي بخش عمده‌‌اي از موقعيت و شهرت حال حاضر خود را مديون فعاليت در اين عرصه است. نخستين اثر او در اين حيطه تله‌تئاتر پرکشش و ديدني «معماي يک قتل» بود که براساس داستان مشهور “شاهدي براي بازپرسي” اثر آگاتاکريستي ساخته شده ودر پاييز 1373 روي آنتن شبکه دوم سيما رفت. کاري جذاب و قابل دفاع که تمام عناصر آن از انتخاب به جاي نمايشنامه به عنوان بستر اصلي تا پرداخت نهايي آن براي تبديل شدن به تله‌تئاتر و گزينش درست و مناسب بازيگران در كنار نوع هدايت وکارگرداني اثر، همگي از ظهور يک کارگردان آگاه و خلاق در اين عرصه خبر مي‌دادند.

hasan-fathi-shab-e-dahom-شب دهم

 • در حوزه مجموعه‌سازيتلويزيوني كارنامه فتحي دچار فراز و فرودهايي است، فتحي با ساخت مجموعه “پهلوانان نمي ميرند” در سال 1375 در اولين گام سريال سازي با خلق اثري كه نيم نگاهي به زندگي عامه مردم در زمان قاجر داشت .گوشه اي از علايق خود به فرهنگ گفتاري و ادبيات كوچه بازاري آن را دوران نشان داد .او در بازسازي كاراكترهاي كه دم از پهلواني و مردانگي مي زنند بسيار موفق عمل كرد و با استفاده از بازيگران با سابقه تاتري و چهره هاي جوياي نام توانايي خود در خلق موقعيت هاي دراماتيك و قراردادن سوژه اي معمايي در بستر درام ، استعداد و علاقه خود به بازسازي داستانهاي بومي را به رخ كشيد . عشق زيبا و قابل باور ميان فاطمه (کتايون رياحي) و عزت (علي گوهري) درزمان خود موقعيت دراماتيك قابل قبولي را تصوير كرد .همين امر و كارگرداني قابل قبول فتحي در بازسازي فرهنگ عاميه آن دوران مجموعه اي پرمخاطب معمايي را روانه آنتن كرد كه در زمان خود يكي از بهترين سريال هاي داستاني_ معمايي ايراني بود.

پهلوانان نمیمیرند

 • او در سال 1377 يكي از مهجورترين آثار تلويزيوني اش را ساخت . ” فردا دير است” مجموعه اي که با بررسي روان کاوانه بسياري از پرونده هاي بزهكاري آن دوران موقعيت هاي دلهره آور هوشمندانه اي را بوجود آورد كه در زمان خود نوع آوري به حساب مي آمد . او با بررسي ريشه هاي فردي و اجتماعي بيماري ها رواني و تاثير آن بر جامعه جوان معاصر ، توانايي کارگردانش در سوژه پردازي را به رخ مي كشد.
 • در ادامه فتحي در نوروز 1380 يكي از ماندگارترين وبا كيفيت ترين اثار كارنامه كاري اش را ساخت. فتحي در شب دهم با استفاده از تقارن نوروز با ماه محرم ظرافت و طنازي قلم خود را به رخ كشيد . نگاه خاص او در اين سريال به مقوله عشق و بازساري دراماتيك قصه با بستري ديني ، نوع نگاه خاص او به فلسفه تعزيه را منعكس مي كند .او در اين سريال با روايت داستاني عاشقانه نگاه تازه اي به هنر تعزيه داشت و به ظرافت دو مقوله عشق و دين را در قالب داستاني مخاطب پسند به خورد تماشاگر مشتاق داد. علاقه و اشراف او به بازسازي فرهنگ عامه باعث شد كاراكتر حيدر خوش مرام ( حسين ياري ) و عشق او به شازده قجري مخاطب را غافلگير كرد . علي الخصوص انتخاب پرويز فلاح پور كه مخاطب پيشينه تصويري از او نداشت . به زيبايي رابطه بين اين دو دوست را تصوير كرد و اين مجموعه به ياد ماندني با استقبال زياد مردم مواجه شد .كارگرداني حرفه اي او و پرداخت داستان جذابش از مهترين عوامل اين اقبال بود .

شب دهم (2)

عکس کتایون ریاحی و حسن یاری در سریال بیادماندنی شب دهم

 • او در سال 1386 سريالي را به پخش تلويزيون رساند كه يكي از مهمترين اثار كارنامه او از ديدگاه سياسي و فلسفي است .”مدار صفر درجه ” اوپس از چند سال سكوت در تلويزيون وگذشت سه سال تحقيق ، ساخت اين سريال را پايان برد .اينبار عشاق او پسري ايراني _فلسطيني و دختري فرانسوي بودند . او داستان تلخ سريال را به فلسفه ظهور صهيونسيم پيوند زد و با استفاده از بازيگران بين المللي يكي از ماندگارترين اثار سريالي تلويزيون را ساخت. کافی است تا تبحر او در دیالوگ نویسی و ارائه داستان های ملی و مذهبی موازی باهم در حالی که بار دراما تیک داستان و مضمون عشق رابه همراه دارد, دنبال کرد . این موضوع کار بلدی او را درارائه داستان های پیچیده و سخت به زبان ساده برای همه اقشار جامعه را نشان می دهد . مدار صفر در جه داستان زندگی حبیب پارسا .است .که جهت تحصیل به فرانسه میرود ودر آنجا با سارا استورک که یک دختر فرانسوی یهودی آشنا میشود . اینبار فتحی برای سریال خود به سراغ موصوع حساسی رفته است .عشق یک پسر مسلمان به یک دختر یهودی به اندازه کافی حساسیت برانگیز هست و فتحی با قلم توانا و استعداد شگرفی که در نوشتن و علاقه به تاریخ دارد,داستان این عشق را در زمان شروع جنگ جهانی دوم و آزار و اذیت یهودیان در اروپا با مهارت به اشغال ایران توسط متفقين پيوند ميزند .و با قرار دادن ارتباط های عاطفی و مثلث های عشقی بین کارکترهای داستان , به موازی تعریف داستان عشق حبیب و سارا داستان عشاق دیگر را نیز به سرانجام میرساند و با استفاده از این حربه برای مخاطب عام این داستان سیاسی و پیچیده راقابل درک می کند . به جرات میتوان سریال مدار صفر درجه راتنها سریالی دانست که توانسته است خطوط قرمز ممیزی در تلویزیون ایران رابا ظرافت بشکند و صحنه های را در قاب تلویزیون به تماشاگر وطنی نشان دهد , که تا قبل از پخش این سریال همگی غیر قابل دیده شدن بود.

مدارصفر درجه-حسن فتحی

 • ميوه ممنوعه سريالي مناسبتي بود كه در رمضان سال 1386 از شبكه دوم سيما پخش شد. فتحي در “ميوه ممنوعه” به آسيب شناسي عبادت هاي ظاهري پرداخت و بازي به ياد ماندني علي نصيريان در نقش حاج يونس فتوحي اين سريال را در خاطره ماندگار كرد . پرداخت عشق حاج فتوحي در پيرانه سري و تقابل بين عقل و عشق يكي از نكات بارز اين سريال بود .

hasan-fathi-biographi (4)

منبع: وبسایت تبیان زنجان

 • در سال 1388 فتحي سريالي كمدي را به نام “اشكها و لبخندها “براي شبكه يك ساخت . او اينبار با استفاده از سوژه هنروران به دغدغه هاي فرهنگي يک سينمادار ورشکسته و نگاه سودجويانه سياهي لشکرها پرداخت تلخي دروني قصه اي كه روايتي طنز گونه داشت و ديالوگ نويسي خاص و اهنگين آن يكي از نكات برجسته اين سريال بود كه چندان مورد اقبال عموم قرار نگرفت .فتحي كارنامه تلويزيوني اش را تا به امروز با سريال ” در مسير زاينده رو ” كه رمضان 89 از تلويزيون پحش شد ، تكميل كرد . او اينبار قصه اش را در خانواده اي اصفهاني روايت كرد .كه در زمان پخش نيز دچار سوتفهاماتي در زمينه نوع بيان لهجه اصفهاني بوجود آمد . در كل اين شريال به عير از بازي خوب حسين محجوب بيشتر به پشت پرده مناسبات غلط در فوتبال حرفه اي پرداخته شده بود كه در مقايسه با كارهاي شاخص كارنامه او چندان موفق نبود .نكته اي كه در بررسي كارنامه تلويزيوني اين هنرمند مشهود است تسلط و گرايش فتحي به تاريخ اين سرزمين و پرداخت كاراكترهاي آثارش در دل فرهنگ بومي و فولكلور ايراني است . هوشياري او در شناخت كاستي هاي جامعه و برجسته تر كردن اين معضلات در لفافه اي از عشق از نكات بارز كارنامه تلويزيوني اوست در مجموع نبايد از ياد برد که او سازنده دو مجموعه‌اي است که در رديف خاطره‌انگيزترين و پرمخاطب‌ترين مجموعه‌هاي دهه اخير تلويزيون جاي دارند.
 • این کارگردان برجسته کشورمان درحال حاضر سریال شهرزاد را که در تلویزیون خانگی پخش میشود را گارگردانی می کند.

حسن فتحی در جشنواره فیلم فجر

عکس حسن فتحی کارگردان برجسته در جشنواره فیلم فجر

بیوگرافی جناب خان و عکس های عروسک برنامه خندوانه جناب خان

عکس های جنجالی هانیه غلامی + زندگینامه هانیه غلامی

بیوگرافی پوریا پورسرخ + تک عکس های شخصی پوریا پورسرخ

بیوگرافی کامل باران کوثری + عکس های اینستاگرام باران کوثری ۹۴

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید