زیباترین مناطق گردشگردی ایرن را از این پس در وب سایت مای کوئین مشاهده کنید

لاله واژکون دره بید-مای کوئین (5)

 • دره‌بید (یا دره بید) روستایی است در شهرستان فریدن، مرکزی با جمعیت بیش از ۱۵۰۰ نفر.[۲] نام روستا برگرفته از درخت‌های وحشی بید است که روستا را دربرگرفته بوده است. این روستا برای دشت لاله‌های واژگونش، به ویژه در اردیبهشت ماه مقصد بسیاری از طبیعت‌گردان و گردشگران و میزبان جشنواره لاله‌های واژگون است.

لاله واژکون دره بید-مای کوئین (4)

لاله واژکون دره بید-مای کوئین (2)

لاله واژکون دره بید-مای کوئین (3)

دره بید-shikpars.com (14)

دره بید-shikpars.com (15)

 • خب یکم راجب لاله های واژگون صحبت کنیم:

 

 • لالهٔ واژگون با نام علمی “Fritillaria” نام یک سرده از راستهٔ سوسن‌سانان است.
 • عمر این گیاه بسیار کوتاه است. گل‌دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود و در فصل بارش پایان می‌یابد. لالهٔ واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چندساله است که تا کنون ۱۵ گونهٔ آن در ایران شناسایی شده است. گونهٔ زرد کم‌رنگ متمایل به لیمویی این گل‌ها موسوم به لاله زاگرسی بین ۵۰ تا ۸۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد.پیاز این گیاه به علت وجود موادی موسوم به آلکالوئیدهای ایمپریسین و فرتیسین مسکن درد است.تاکنون شصت گونه از از این گیاه شناخته شده است. پیاز آن به صورت یک غدهٔ متورم، گوشت‌دار بوده و دارای مقدار زیادی نشاسته و چندین عامل دارویی است و اگر تازه باشد، سمی بوده و قابل خوردن نیست، ولی درچین سمیت آن را گرفته و در آشپزی از آن استفاده می‌کنند.
 • دشت‌های لاله واژگون در ایران

  • دشت لاله‌های واژگون در استان چهارمحال و بختیاری مشهورترین دشت لالهٔ ایران است که در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت به گل می‌نشیند. گونه‌ای از لالهٔ واژگون که در این دشت می‌روید، بسیار نادر است و در یک اثر طبیعی ملی به شمار می‌آید. دشت لاله‌های واژگون یورتیچه در دامنه کوه جهان بین هفشجان نیز از دیگر نمونه‌های این اثر در استان چهارمحال و بختیاری است.
  • دشت لاله‌های واژگون فریدون‌شهر در شهرستان فریدون‌شهر در غرب استان اصفهان
  • دشت لاله‌های واژگون دره‌بید در شهرستان فریدن در غرب استان اصفهان
  • دشت لاله‌های واژگون گلستان‌کوه در شهرستان خوانسار در غرب استان اصفهان

دره بید-shikpars.com (16)

لاله واژکون دره بید-مای کوئین (1)

لاله واژکون دره بید-مای کوئین (6)

دره بید-shikpars.com (9)

دره بید-shikpars.com (2)

 • این ناحیه مراتع نزدیک به روستایی ست به همین نام از توابع فریدن. از سه راهی دامنه که به سمت خوانسار حرکت کنید قبل از منطقه معروف گلستان کوه جاده فرعی این روستاست. از روستا تا آلاچیقهای تعبیه شد یک راه خاکی و سنگلاخی پر شیب است که می تواند به خودرو شما(اگر مناسب نباشد) آسیب وارد کند. در محلی مناسب سکوها و آلاچیق ها کنار درختان بید قرار دارند و امکاناتی همچون سکوهای کباب پزی و سرویس های بهداشتی هم موجود است. در اوایل اردیبهشت این منطقه غرق در گلهای لاله واژگون است.این گل ها از گونه های بسیار آسیب پذیر طبیعتند و کندن حتی یک شاخه از آنها به محیط زیست آسیب می رساند.در ضمن این گل ها مدت کوتاهی بعد از چیده شدن از بین می روند. زمان بازدید از این بهشت کوچک از اواخر فروردین تا اوایل تابستان است.البته در اوایل بهار سرسبزی بیشتری دارد و لاله های واژگون هم در آن زمان می رویند. این ناحیه چراگاه گله های گوسفند است و گاهی روبه روشدن با سگهای گله می تواند خطرناک باشد.

دره بید-shikpars.com (7)

دره بید-shikpars.com (6)

 • روستای دره بید مردمی دارد نجیب ,مومن , انقلابی وشهید پروروقانع در منطقه ای سر سبز و سر افراز و گلباران در بهار لاله های واژگون که در دل کوهای سر به فلک کشیده این آب وخاک اجدادی سرخ می زند وتا چشم کار می کند گل ولاله وسرخی است که سرخی به مانند خون هزاران شهید که جان با ارزش خودرا برای ما فدا نمودند که در این مرحله از زمان ما بتوانیم در صلح وآرامش با برگزاری چنین جشنواره ای از طبیعت زیبای خداوندی لذت ببریم و با برگزاری چنین مراسمی یادشان را گرامی بداریم.

شما میتوانید مکان این روستا را ار google maps در کادر زیر ببینید

 • ازجمله چشمه هایی که در این دشت روان است می توان به چشمه سفید ,چشمه روغنی وچشمه آقاخان و… ,که آب زلال آن هر رهگذری را به وجد می آورد و او را خنک و خستگی را از وی می رهاند. پس این محیط امن و قشنگ و آرام و روزی دهنده را باید پاس بداریم و خرابش نکنیم و باید برای آیندگانمان نگه داریم همان گونه که گذشتگانمان برایمان نگه داشتند. و اما امروز ما جوانان این خطه از ایران اسلامی می توانیم با کاشت و داشت گیاهان دارویی که خداوند در اختیار ما گذاشته است اشتغال ایجاد کنیم .

دره بید-shikpars.com (5)

از این پس بخاطر فرارسیدن بهار زیبایی ها و زنده شدن طبیعت سعی میکنیم هرروز یکی از مناطق زیبا و بکر کشور عزیزمون ایران رو براتون تو سایت ما کوئین معرفی کنیم

این گونه اطلاعات در سایت های مختلف زیاد هست ولی خب ما سعی داریم با کنار هم گذاشتن اونها

اطلاعات کاملی در اختیار کاربران عزیز سایت مای کوئین قرار بدیم

امیدواریم بتونیم با این کار سهم هرچند اندکی از شناسایی و معرفی مناطق بی پایان و بی نظیر کشور عزیزمون ایران رو

برعهده بگیریم.


بکرترین مناطق گردشگری ایران (2)-روستای کندوان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید