شیک پارس

ماهی قرمز ناقل سالمونلا و سل پوستی به انسان

ماهی قرمز ناقل بیماریهای سالمونلا و سل پوستی به انسان است

ماهی-قرمز-ناقل-بیماریهای-سالمونلا-و-سل-پوستی (2)

مسوول اداره مبارزه با بیماریهای طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان زنجان گفت: ماهی قرمز و لاک پشت ناقل بیماریهای سالمونلا و سل پوستی به انسان هستند.

مجید اسکندرپور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود اینکه ماهی قرمز ناقل بیماریهای سالمونلا و سل پوستی به انسان است، تاکنون در کشور گزارشی مبنی بر سرایت بیماری از طریق ماهی قرمز به انسان مشاهده و گزارش نشده است.

وی یادآورشد: باکتری سالمونلا فقط در آبهای آلوده ی فاضلابها و حاوی ضایعات گوشتی وجود دارد که در این صورت می تواند باعث بروز بیماری در ماهی شود که خوشبختانه هم اکنون بیشتر از آبهای شهری استفاده می شود.

ماهی-قرمز-ناقل-بیماریهای-سالمونلا-و-سل-پوستی (1)

مسوول اداره مبارزه با بیماریهای طیور، آبزیان و زنبورعسل اداره کل دامپزشکی استان زنجان گفت: عامل دوم در انتقال باکتری سالمونلا غذای ماهی است که در صورت استفاده از ضایعات گوشتی آلوده امکان انتقال آن وجود دارد و ماهی قرمز نیز به علت نوع تغذیه خود اصلا از این نوع غذا استفاده نمی کند.

اسکندرپور تاکید کرد: اگر ماهی قرمز ناقل سل پوستی باشد علایمی چون لاغری، بی اشتهایی، ریزش فلسها، زخم روی بدن، پوسیدگی باله ها، بیرون زدگی چشمها و بر آمدگی شکم دراین آبزی مشاهده می شود.

ماهی-قرمز-ناقل-بیماریهای-سالمونلا-و-سل-پوستی (3)

وی با تاکید بر اینکه با وجود این علایم نیز باید بررسیهای آزمایشگاهی صورت گرفته تا بروز بیماری سل ثابت شود، خاطرنشان کرد: هر ماهی قرمزی که این علایم را نداشته باشد نمی تواند بیمار و ناقل باشد.

اسکندرپور ادامه داد: این بیماری حتی در صورت بروز، فقط هنگام تماس ماهی آلوده با پوست زخم شده دست به هنگام جابجایی ماهی، به انسان منتقل می شود و برای پیشگیری باید از دستکش استفاده کرد و پس از هر بار تماس با ماهی یا آب ماهی، دستها را با آب و صابون شست.

مسوول اداره مبارزه با بیماریهای طیور، آبزیان و زنبورعسل اداره کل دامپزشکی استان زنجان گفت: به راحتی بارعایت برخی نکات در حمل و نقل ماهی قرمز، عرضه آن و رعایت بهداشت می توان پیشگیریهای لازم در این مورد را انجام داد.

اسکندرپور یادآورشد: امید است با ساماندهی مراکز عرضه ماهی قرمز توسط شهرداریها، عرضه آن درسطح استان زنجان به صورت بهداشتی انجام شود.

وی تاکید کرد: همشهریان درتماس با ماهی حتما از دستکش استفاده کنند و بعداز دستکاری آن دستها را با آب وصابون شسته و برای ضد عفونی ظرف نگهداری ماهی آن را با نمک طعام سه درصد به صورت دوره ای شست و شو دهند.

مسوول اداره مبارزه با بیماریهای طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان زنجان گفت: شهروندان در صورت داشتن قصد خرید ماهی قرمز آن را از فروشگاه های آکواریومی دارای مجوز و پروانه معتبر از شبکه بهداشت خریداری کنند.

اسکندرپور اظهارکرد: برای جلوگیری از آلودگی ماهیان آزاد، از رهاسازی ماهی قرمز در رودخانه ها باید پرهیز کرده و فقط درمکانهایی که شهرداری ها اعلام می کنند، اقدام به رهاسازی آنها کرد.

بیماری سل ماهی

بیماری سل ماهی از یک نوع باکتری بنام مایکو باکتریوم مارینو ایجاد می شود که خانواده این باکتری عامل بیماری سل در انسان و حیوانات مثل گاو و پرندگان و عامل بیماری جذام در انسان است. بیماری در صورت تماس مستقیم انسان با ماهی، احتمال انتقال بیماری به انسان وجود دارد. افرادی که امکانات نگهداری این آبزیان را در خانه ندارند، از نگهداری آن در خانه خودداری و از دسترس کودکان دورنگه دارند. ایجاد بیماری در ماهی ناشی از عواملی مثل ضعف و ناتوانی، شرایط نامطلوب زندگی و کمبود ویتامین به وجود می آید. باکتری سل به طور معمول از راههای، تغذیه ماهیهای بیمار، بلع پشه آلوده توسط ماهی و یا خوردن پسماند های مربوط به ماهیان و از راه خراشیهای پوستی مبتلا می شوند. حتی حلزونها و برخی بی مهرگان درانتقال بیماری نقش دارند. این بیماری در جاهای شلوغ همه گیر می شود و در طول چند هفته تمام ماهی های درون آکواریوم را خواهد کشت.

نشانه های خارجی عفونت بیماری سل در گونه های مختلف ماهی ها تقریبا متفاوت است و این تفاوت به میزان مقاومت ماهی بستگی دارد. بعلاوه علائم این بیماری شبیه به علائم بیماریهای دیگراست. ممکن است در برخی ماهیها علائم بیماری ظاهر نشود. علائم ظاهری در ماهی شامل تورم بدن به دلیل تراکم مایعات در حفره زیستی، لاغری در طول برجستگی عقبی ( تیغ عقب)، شکم فرو رفته، از بین رفتن فلس ها و فلس های کشیده، زخم های پوستی باز، باد کردن چشم ها و از حدقه در آمدن آن ها، خمیدگی ستون فقرات، رنگ پریدگی، شنا کردن ناهموار و پر تکان، جابه جایی اندام های شکمی، کاهش واکنش ها، از بین رفتن اشتها و جدا ماندن از بقیه ماهی‌ها ( ماندن در یک گوشه ) است. این علائم می تواند به طور جداگانه و یا با هم ظاهر شود. تشخیص بیماری ازطریق بالینی و آزمایشگاهی است و درکالبد شکافی ماهی در موارد عفونت شدید، غده های سفید و خاکستری را روی کبد و طحال به عنوان واکنش دفاعی اندام ها مشهود می باشد. وقتی بیماری تمام مخزن را فرا گرفت. تمام ماهی ها را ازبین ببرید و سپس مخزن را به همراه تجهیزات ضد عفونی کنید. ماهیهای حساس به بیماری، از نوع گورامی‌ها، کاراسین ها، بتاها، زنده زاها و دیسکاس و آنجل هستند. پیشگیری ازابتلا ماهیها شامل حذف پشه و کرم های خونی از جیره غذایی، حذف پسمانده، گیاهان پوسیده و لاشه ماهیان مرده در آب ( باکتری سل علاقه زیادی به زندگی در این محیط ها دارد)، بهبود شرایط آب و تغذیه ماهی هاورعایت تراکم درمخازن نگهداری ماهی، معدوم سازی ماهیهای ناقل بیماری و دفن مناسب وریختن آهک روی آن است. ماهی باید از مکانهای فاقدبیماری خریداری شود.

بیماری در انسان، در افرادی دیده می شود که در منزل آکواریوم دارند و ماهی نگهداری می کنند و یا بدلیل شغلی در تماس با ماهی هستند و عامل بیماری از طریق خراشهای پوستی به انسان منتقل می شوند اما در مواردی، بیماری در افرادی که در آبهای آلوده شنا می کنند، گزارش شده است. مایکوباکتریوم مارینوم درآب و خاکهای که به لاشه ماهی آلوده هستند یک تا دوسال توانائی بیماریزائی دارند. از زمانی که میکروب وارد بدن شود تا ایجاد بیماری دو تا چهار هفته است. اما دربرخی موارد این مدت ممکن است ۹ماه طول بکشد. علائم بیماری در انسان بصورت ضایعات پوستی بوده و بادانه ها قرمز رنگ و آبسه تظاهر می کند و در صورت ایجاد زخم پوستی ممکن است تاچند ماه بهبودی آن بطول بکشد. در تماسهای شغلی و کسانیکه آکواریوم دارند معمولاً انگشتان دست مبتلا می شود ولی در شناگران در پا و زانو و آرنج ضایعات ایجاد میشود. ضایعات شدیدتر در تاندون و استخوان ایجاد می شود که در صورت چسبندگی مفاصل ممکن است در عملکرد عضو ایجاد اختلال کند. در برخی موارد ضایعات ممکن است در عرض یک تا ششماه خودبه خود بهبود یابد اما درمان با آنتی بیوتیک شامل کلاریترومایسین، مینوسیکلین، ریفامپین به همراه اتامبوتول برای پیشگیری از عمقی شدن مفاصل و تاندونهای درگیر تجویز می شود. به منظور پیشگیری از انتفال بیماری باید از تماس مستقیم باماهی یا آب ماهی خودداری و یا از دستکش استفاده شود. در صورت تماس با ماهی یا آب ماهی باید موضع مورد تماس با آب فراوان شستشو شود.

همچنین دیدن فرمایید