نقش المان های شهری بر پیشرفت جامعه

یک محیط مدرن لازم به طراحی برگرفته از فناوری روز دنیا را دارد تا بتواند بخش عظیمی از خواسته های همگانی را شهر مدرن را برطرف سازد و بتواند با تمام تکونولوژی های روز دنیا همخوانی پیدا کند و بتواند تاثیر بسزایی در فضا های عمومی شهر بگذارد در ادامه به تجهیزات لازم با بر همگام سازی محیط با فضا های باز شهری اشاره خواهیم کرد.که از جمله این المان ها می توان به برج نوری اشاره کرد که تاثیر بالایی در ایجاد امنیت شهری دارند و به طور کلی می توان گفت استفاده از المان های شهری برای بهبود جامعه بسیار موثر می باشد.

مبلمان شهری
مبلمان شهری

تلویزیون شهری

برای دیده شدن تبلیغات شهری نیاز به نمایشگرهای بزرگ دارید.تلویزیون شهری یک نمایشگر بزرگ می باشد که از دیود های ال ای دی شکل گرفته است . تلویزیون شهری اکثر در فضای بیرون از سالن مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد تلویزیون های شهری در میدان های  شهر و مجتمع های تجاری شهری، خصوصی پارک ها و دانشگاه ها می باشد.
نیروی کار جوان کشور ما در این زمینه توانستند بازار کشورهای خارجی را دردست بگیرند ازجمله این کشور ها که برای تامین کردن این تکنولوژی  دست به دامن جوانان کشور ما هستند از جمله می توان کانادا,اسپانیا,آلمان , آذربایجان ,امارات را نام برد. این تلوزیون ها نظر کاربرد به دو دسته Outdoor و Indoor تقسیم می شوند . تلویزیون های Outdoor به  صورت کاملا ضد آب هستند و تا حدودی ضد ضربه می باشند و همچنین به علت وجود آفتاب گیر روی هر پیکسل در نور آفتاب به راحتی تصویر را نمایش خواهند داد . از این تلویزیون ها بیشتر در فضا های باز شهری مانند چهار راه ها ، بزرگراه ها ، فرودگاهها ، پارک ها و مصلی ها مورد استفاده قرار می گیرد

تلویزیون شهری
تلویزیون شهری

دیگر المانی که مانند تلویزیون های شهری تغییرات زیادی را در حوزه تبلیغات ایجاد کرده است می توان به تابلو روان LED اشاره کرد که هزینه را در این حوزه به شدت کاهش داده است. از این تابلوها برای معرفی کسب و کارها استفاده می شود و هزینه های تبلیغات را به شدت برای صاحبان صنایع و کارآفرینان کاهش داده است.

مبلمان شهری

برای رفع تا حد امکان نیاز شهری نیار به مبلمان شهری می باشد.شهر موجودی است زنده و فعال که با نبض زندگی و نیازهای روزمره مردم در تپش است. این موجود زنده، باید مناسب با شرایط زمان خود ، برای پاسخ گویی به نیازهای جدید به اسباب و تجهیزاتی خاص تجهیز شود. هم زمان با این تپش است که شهر و فضاهای مختلف آن بستر و ظرف مناسبی برای انواع فعالیت های فردی یا گروهی شهروندان خواهد بود. در صنعت شهر سازی و زیبا سازی فضاهای شهری نامی به عنوان مبلمان شهری بکار برده می شود که ممکن است کمی ابهام ایجاد کند

مبلمان شهری
مبلمان شهری

در کلام دیگر میتوان به این اشاره کرد که در واقع طراحی مبلمان شهری از اندیشه ها و هویت یک جامعه برگرفته، به طوری که با هنر و خلاقیت تلفیق شده و به گونه ای جاودان و ماندنی می شود که، بر همه اقشار جامعه نیز موثر باشد. بنابراین آنچه بیان شد اولین نقشی که برای طراحی مبلمان شهری در نظر گیریم، همان برقراری ارتباط دیداری مناسب بین طرح و انسان است و یا به زبانی دیگر، همان ارتباط بین مبلمان شهری و هویت انسان می باشد و در دومین نقش خود، وظیفه زیباسازی محیط را بر دوش می گیرد چرا که انسان علاقه ی زیادی به زیبایی دارد و همین ویژگی در االگوهای  شهری باعث آرامش انسان خواهد شد.

پرژکتور ال ای دی

برای نور رسانی بیشتر به تمام نقاط نیاز به نور پرداز های قوی داریم. بر خلاف سایر لامپ های تخلیه در گاز ،چراغ های خیابانی LED در هنگام شکسته شدن گاز های سمی حاوی سرب از خود از خود به بیرون ساطع نخواهند کرد. حشرات شبانه معمولا جذب نور ماوراء بفش خواهند شد که به دلیل نداشتن پرتو ماوراء بفش در LED ها این ویژگی جذب کنندگی حذف شده است

پروژکتور ال ای دی
پروژکتور ال ای دی

در ادامه می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که انواع دیگر لامپ هایی که در چراغ های خیابانی استفاده می شوند از یک بازتابنده یا رفلکتور برای کنترل نور مورد استفاده قرار می گیرد ،در این روش حتی در بهترین شرایط هم باز تلفات نوری دیده می شود اما در چراغ های خیابانی LED به دلیلی استفاده از پوشش لنزی به کمترین میزان خود رسیده است.قابلیت راهنمای نور چراغ های خیابانی LED رو به پایین و بر روی سطح جاده که انعکاس نور در چشم راننده را کم می کند.در حالی که چراغ های فلورسنت انرژی خروجی وابسته به دمای کم محیط نیست این امر در چراغ های خیابانی  LED به دلیل نبودن وابستگی به دمای محیط کاری اتفاقی نخواهد افتاد.

منبع:

http://www.afranews.ir