تغییر چهره صنایع پوششی ساختمان با ورود محصول جدید

ساخت و سازهای امروزی در حوزه شهری و خدمات صنعتی بسیار متفاوت تر از قبل شده است و این روزها می توان شاهد پیشرفت روزافزون و بسیار بارزی در این زمینه بود. یکی از این پیشرفت ها در این صنعت  در حوزه صنایع پوششی ساختمان می باشد که شامل کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان، رنگ نما، عایق رطوبتی بام و البته ضد حریق می باشد.

اهمیت صنایع پوششی ساختمان
اهمیت صنایع پوششی ساختمان

در این مقاله قصد داریم به بحث درباره اهمیت صنایع پوششی ساختمان بپردازیم و درباره مواردی صحبت کنیم که برخی از آنها در دکوراسیون منازل نیز تاثیر بالایی می توانند داشته باشند.

کفپوش های اپوکسی، هم زیبایی هم کارآیی

هنوز هم در خیلی از ساخت و سازهای امروزی از پارکت های چوبی یا موزائیک های تزئینی بعنوان کفپوش استفاده می شود که هر یک از آنها مشکلاتی همچون هزینه و نظافت را دارا می باشند؛ اما با روی کارآمدن کفپوش های اپوکسی هم می توان از هزینه های گزاف سنگ یا پارکت کاست، هم کفپوشی زیباتر داشت و هم از مقاومت و کیفیت آنها آسوده خاطر بود

پارکت های چوبی
پارکت های چوبی

اگر بخواهیم صادق باشیم، پارکت ها بیشتر به لحاظ زیبایی مورد استاده قرار می گرفتند و جنبه دکوراسیون آنها در مبحث خانه داری برای خانم ها اهمیت بالایی داشت!

کفپوش اپوکسی بدلیل یکپارچه بودن و عدم وجود هیچ گونه درزی در آنها بسیار مورد توجه است و همچنین کیفیت بالای آن از نظر ظاهری نیز خود از دیگر ویژگی های شاخص آن است. گفتنی است نوعی از این کفپوش با قابلیت سه بعدی نیز وجود دارد که می توانید تصاویری بسیار دیدنی از مناظر و یا حتی تصاویر انتخابی خود را روی آنها داشته باشید.کفپوش های اپوکسی در برابر مواد شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در بسیاری از کارخانه ها و آزمایشگاه ها پوشش کف می باشد از طرفی این کفپوش ها قابل تعمیر بوده و هزینه بازسازی آن بسیار ناچیز می باشد.

کفپوش اپوکسی سه بعدی
کفپوش اپوکسی سه بعدی

ضد حریق و جلوگیری از ریزش ساختمان

احتمالا بارها مشاهده کرده اید که یک ساختمان پس از مدت کوتاهی از گذشت آتش سوزی در آن به یکباره فرو می ریزد، خصوصا ساختمان هایی با اسکلت فلزی که نمونه اخیر آن حادثه پلاسکو بود!

اما این ضد حریق ها چه تاثیری می توانند در عدم ریزش داشته باشند؟ پاسخ خیلی ساده است. ضد حریق در نمای کلی شبیه به همان رنگ های ساختمانی است که در زمان ساخت سازه بر روی اسکلت فلزی ساختمان پاشیده می شود. با توجه به ترکیبات خاصی که در این مواد استفاده شده، در صورت وقوع آتش سوزی احتمالی این ضد حریق ها متورم شده و به آتش اجازه نمی دهد به لایه های زیرین که همان فلزها هستند رسوخ کرده و در نتیجه باعث از دست رفتن مقاومت آن شوند

ضد حریق
ضد حریق

رنگ نما، مقاوم در برابر هر نوع آلودگی و غبار

رنگ ها بدون شک جزء جدایی ناپذیر در هر ساختمانی هستند، حال ممکن است در داخل ساختمان از آنها استفاده شود یا حتی برای رنگ آمیزی کلی خارج آن. اهمیت رنگ نما بیشتر در ساختمان هایی مشهود است که برای رنگ آمیزی کلی بیرون ساختمان خود قصد دارند از رنگ هایی متفاوت و جذاب استفاده کنند ولی چیزی که همیشه باعث تردید در استفده از رنگ های ساختمانی شده است، کثیف و چرک شدن آنها پس از مدتی بدلیل آلودگی هوا و باران می باشد.

رنگ نمای سیلیکون آکریلیک
رنگ نمای سیلیکون آکریلیک

رنگ نما در حقیقت همان رنگ ساختمان معمولی است با این تفاوت که از لحاظ جنس و ترکیب کاملا با آنها تفاوت دارد. در رنگ نما که انواع مختلفی هم دارد از ترکیباتی استفاده می شود که در برابر آلودگی هوا مقاوم هستند، بطور دقیق‌تر ترکیبات داخل آنها آلودگی هوا و غباری که بر روی رنگ می نشیند را تجزیه می کند! رنگ نماها به سه دسته بندی آکریلیک، خود تمیز شونده و سیلیکون آکریلیک تقسیم بندی می شوند.

عایق های رطوبتی بام، دشمن سخت نم و رطوبت

اما عایق های رطوبتی بام… در کشور ما بیشتر از ایزوگام استفاده می شود که یکی از انواع عایق های رطوبتی می باشد. همانطور که از نام آن پیداست این مواد جلوگیری کننده از انتقال نم حاصل از باران به بخش های دیگر ساختمان ها هستند. از عایق های رطوبتی در بخش های گوناگونی از جمله کف و سقف آشپزخانه و سرویس های بهداشتی استفاده می گردد

عایق های رطوبتی بام
عایق های رطوبتی بام

بخش های پر تردد تر نیز با اضافه نمودن تجهیزات دیگری همچون یک لایه توری ضخیم، مقاومت این عایق ها را بیش از پیش بالا می برند. رنگ کلی مورد استفاده در عایق رطوبتی بام عکاظ نیز سفید می باشد چراکه رنگ سفید منعکس کننده نور خورشید بوده و کمترین میزان گرما را به خود جذب می کند. از آب بند نیز می توان بعنوان دیگر پوشش ساختمانی مهم نام آورد. گفتنی است عکاظ خاورمیانه از جمله شرکت هایی است که در حوزه صنایع پوششی ساختمان فعالیت می کند و تمامی پوشش های ساختمانی ذکر شده را نیز تولید می کند.

منبع:

http://www.khanomgol.ir