فروشهای بزرگ و میلیاری برای تئاتر در آبان ماه امسال

buy-bn-show-sardar-run-in-theaters

به گزارش ایرنا از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، مجموعه تئاتر شهر که در سالن های اصلی، چهارسو، قشقایی، سایه و پلاتو اجرا تا پایان آبان ماه تعداد نه نمایش را روی صحنه داشته است.
نمایش ‘سردار’ به کارگردانی نادربرهانی مرند تا 21 آبان در سالن اصلی تئاتر شهر طی 35 اجرا 9 هزار و 875 تماشاگر داشته است که مبلغی معادل یک میلیارد و 116 میلیون و 155 هزار ریال اعلام شده است.
نمایش خوانی ‘هفت مجلس در عزا و معجزا’ به کارگردانی محمد رحمانیان از هفتم آبان به مدت پنج روز در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر دو هزار 589 تماشاگر داشت و رقم فروش آن به 765 میلیون و 450 هزار ریال رسید.
نمایش ‘طپانچه خانم’ به کارگردانی شهاب الدین حسین پور در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر با 35 اجرا چهار هزار و 669 تماشاگر داشته و مبلغ فروش آن را به 935 میلیون و 425 هزار ریال رسانده است.
نمایش ‘پرواز شماره 745’ به کارگردانی مرجان پورغلامحسین با چهار اجرا در تالار قشقایی 135 تماشاگر داشته که فروش این نمایش تا 28 آبان 13 میلیون و 40 هزار ریال بوده است.

buy-bn-show-sardar-run-in-theaters-1

نمایش ‘صف دراز مورچگان’ به کارگردانی مهدی چاکری نیز در همین تالار با چهار اجرا و 162 تماشاگر 16 میلیون و 760 هزار ریال فروش داشته است.
نمایش ‘هیچ در هیچ’ به کارگردانی سیاوش طهمورث’ نیز که هفت اجرا در تالار قشقایی انجام داد میزبان 510 تماشاگر بود و مبلغ فروش آن را به 113 میلیون ریال رساند.
نمایش ‘دست من’ به کارگردانی کیوان سررشته نیز که سه اجرای خود را در تالار قشقایی پشت سر گذاشت 94 تماشاگر داشته که مبلغ گیشه نمایش نه میلیون و 940 هزار ریال محاسبه شده است.
نمایش ‘کریستین لی’ به کارگردانی اشکان چگینی نیز با سه اجرا در تالار قشقایی میزبان 163 تماشاگر بود و 19 میلیون و 360 هزارریال فروش داشته است.
نمایش ‘بریدگی’ به کارگردانی رضا شاهبداغی با 14 اجرا در تالار قشقاییو 643 تماشاگر 58 میلیون و 700 هزار ریال و نمایش ‘زمستان’ به کارگردانی باقر سروش دیگر نمایش این تالار با 14 اجرا 702 تماشاگر مبلغ گیشه معادل 78 میلیون و 180 هزار ریال کسب کرده است.
نمایش ‘گور به گور’ به کارگردانی میثم فرهمند نیز که 14 اجرا در تالار قشقایی میزبان 412 تماشاگر بوده و فروش 32 میلیون و 560 هزار ریال بوده است.
نمایش ‘سربسته از تهران’ به کارگردانی مجتبی کریمی با پنج اجرا در تالار سایه و 155 تماشاگر 16 میلیون و 960 هزارریال و در همین تالار، نمایش ‘دور از دسترس اطفال نگهداری شود’ به کارگردانی مهدی پاشایی با شش اجرا و 269 تماشاگر بوده مبلغ 31 میلیون و 660 هزار ریال فروش داشته است.
در تالار سایه نمایش ‘آخرین انار دنیا’ به کارگردانی ابراهیم پشت کوهی با 29 اجرای میزبان یک هزار و 817 تماشاگر بود و 310 میلیون و 500 هزار ریال فروش داشته است.
نمایش ‘آری یا نه’ به کارگردانی مجید رحمتی نیز که آبان ماه در پلاتو اجرا روی صحنه رفت طی 12 اجرا 397 تماشاگر داشته که 32 میلیون و 640 هزار ریال فروخته است.
نمایش ‘توهم’ به کارگردانی خسرو بامداد و فریبا شاهسون دیگر نمایش پلاتو اجرا طی 14 اجرای خود تا 28 آبان ماه جاری 220 تماشاگر داشته فروش آن 11 میلیون و 460 هزار ریال بوده است.
تالار هنر با نمایش های ‘شب اسرار آمیز’ به کارگردانی عبدالله آتشانی 17 اجرای خود را تا تاریخ 14 آبان میزبان 1470 تماشاگر و 152 میلیون و 355 هزارریال و نمایش ‘جزیره شامپانزه ها’ به کارگردانی حامد اویسی طهرانی نیز تا 14 آبان 14 اجرا و یک هزار و 227 تماشاگر 123 میلیون و 410 هزار ریال فروش داشته است.
اما در خانه نمایش، ‘خواب آرام’ به کارگردانی نادیا فرجی در هفته گذشته 558 تماشاگر داشته است و نمایش ‘محال هم ممکن است’ به کارگردانی احمد مایل نیز 498 تماشاگر دیده اند.

اخبار تئاتر در آبان ماه

اقدام هنرمندان لرستان در حمایت از دانش آموزان محروم
هنرمندان گروه سیفادر شهر دلفان لرستان درآمد حاصل از نمایش ‘پل’ نوشته محمد رحمانیان را به دانش آموزان محروم یکی از روستاهای اطراف این شهرستان اهدا کردند.
نمایش ‘پل’ به کارگردانی علی اکبر محمدپور در آبان ماه به مدت 12 روز با هنرمندی علیرضا حیدری ، سجاد رجبی، سمیرا حیدری، اکرم موسوی، مهرجو مریدی، میلاد ابراهیمی، صبا سلگی ، باقر مهری ، سجاد حیدری و آریا محمدپور اجرا داشت.
شهرستان دلفان که یکی از شهرهای دورافتاده استان لرستان محسوب می شود، به لحاظ امکانات از شهرهای ضعیف کشور نیز هست.
خدارحم بابائی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر دلفان درباره بازخورد این اقدام یک گروه تئاتر گفت: این اقدام انسان دوستانه و خدا پسندانه باعث خوشحالی مردم و سرافرازی و خوش نامی هنرمندان تئاتر شده و حرکت علی اکبر محمدپور برای کمک به دانش آموزان محروم جای قدردانی دارد.

استاد مشایخی: توجه به هنرنمایی جوانان اولویت زندگی هنری ام است

مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی با همراهی محمود عزیزی و وحید لک با حضور در منزل استاد جمشید مشایخی با این هنرمند پیشکسوت تئاتر ، تلویزیون و سینمای کشور دیدار کردند.
مهدی شفیعی در این دیدار از توجه مشایخی به هنرمندان جوان و حضورش در سالن های کوچک تئاتر تقدیر کرده و با اشاره به نقش تاثیرگذار این هنرمند بر هنرهای نمایشی ایران طی دهه های گذشته برای جمشید مشایخی آرزوی سلامت کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که شاهد نقش آفرینی این هنرمند برجسته کشور بر صحنه تئاتر باشند.
جمشید مشایخی نیز با نام بردن از برخی نمایش هایی که دیده است به تشریح وضعیت هنربازیگری و حضور نسل جوان در این عرصه پرداخته و کاستی های موجود در این زمینه را بر شمرد.
او تاکید کرد: توجه به هنرنمایی جوانان مستعد کشور از جمله اولویت های زندگی هنری ام بوده و است.
محمود عزیزی نیز حمایت استاد جمشید مشایخی از جشنواره تئاتر رضوی را مورد توجه قرار داده و از حضور این هنرمند در دوره گذشته این جشنواره قدردانی کرد.

نمایش «او فقط خسته بود» برای چهارمین بار به روی صحنه می رود
نمایش «او فقط خسته بود» نوشته فرهاد مهرخیرانی که پیش از این در پردیس سینمایی چارسو، تماشاخانه باران و تماشاخانه فنی زاده روی صحنه رفته برای چهارمین بار در تماشاخانه پندار به صورت اجرا خوانی به روی صحنه خواهد رفت.
این نمایش به کارگردانی حافظ معینی از سوم تا پنجم آذر ماه ساعت 19 با موضوع مهاجرت غیر قانونی و انسان هایی که برای رسیدن به آرزوهایشان مسیر پر خطری را بر می گزینند و دچار اتفاقات ناخوشایندی در غربت می شوند به روی صحنه می رود.
ترانه ولدیان، تکتم رسول زاده، شهاب خسروی، الهه موچانی، سالار کاویانی، هدا حدزاده، ماکان کوچکی، رضا کریمی، کیاوش ستاری، محیا لایق از بازیگران این نمایش هستند.

پوستر نهمین جایزه جلال آل‌احمد رونمایی شد

jalal-al-e-ahmad-award-ninth-posters

پوستر مهم‌ترین رقابت حوزه ادبیات داستانی در جمهوری اسلامی، نهمین جایزه جلال آل‌احمد از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی رونمایی شد.
به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، در فاصله کم‌تر از سه هفته تا برگزاری مراسم اختتامیه نهمین جایزه جلال آل‌احمد، مهم‌ترین و گران‌ترین جایزه حوزه تخصصی ادبیات داستانی، پوستر این رویداد ادبی رونمایی و منتشر شد.
طراح این پوستر، سلمان رییس عبداللهی از طراحان خوش‌ذوق کشورمان است که پوستر هشتمین دوره جایزه جلال نیز که در مجامع هنری داخلی و خارجی مورد استقبال قرار گرفت، محصول خلاقیت او به شمار می‌رود.
بر اساس این گزارش، مراسم پایانی نهمین جایزه جلال آل‌احمد، هفته سوم آذرماه امسال در تهران برگزار می‌شود و برگزیدگان و شایستگان تقدیر آن در چهار بخش رمان، داستان کوتاه، مستندنگاری و نقد ادبی در این مراسم معرفی می‌شوند.
مجری دوره‌های هفتم، هشتم و نهم جایزه جلال آل‌احمد، بنیاد شعر و ادبیات داستانی و دبیر علمی این دوره، منیژه آرمین از نویسندگان پیشکسوت کشورمان و خالق آثاری چون «ای کاش گل سرخ نبود» و «شب و قلندر» است.