شیک پارس

شرح حال مختصری از زندگی نامه حضرت معصومه سلام الله علیها

 زندگانی و وفات حضرت معصومه سلام الله علیها

وفات حضرت معصومه,زندگینامه حضرت معصومه,حضرت معصومه

وفات حضرت معصومه,زندگینامه حضرت معصومه,حضرت معصومه

****************

شرح حال مختصری از زندگی نامه حضرت معصومه سلام الله علیها

 

القاب شریف فاطمه معصومه (س) 
نام شريف حضرت معصومه سلام الله علیها، فاطمه و القاب ايشان ” معصومه” ، ” كريمه اهل بيت” ، ” ستّي” ، و ” فاطمه كبري” است.

پدرش حضرت موسي بن جعفر (ع) و مادرش نجمه خاتون مادر حضرت رضا (ع) است.

 
ولادت و وفات حضرت معصومه سلام الله علیها :
حضرت معصومه سلام الله علیها اوّل ذي القعده سال 173هـ . ق در مدينه منوّره به دنيا آمد.

و در سنّ28 سالگي در روز دهم يا دوازدهم ربيع الثاني سال 201هـ . ق در شهر قم از دنيا رفت.

 

وفات حضرت معصومه,زندگینامه حضرت معصومه,حضرت معصومه

وفات حضرت معصومه,زندگینامه حضرت معصومه,حضرت معصومه

******************

سفر حضرت معصومه سلام الله علیها به شهر مقدّس :
حضرت فاطمه معصومه (س)  سال 201 هـ . ق ، يك سال بعد از سفر تبعيدی امام رضا (ع) به شهر ” مرو” ، همراه  برادران خود براي ديدار برادر و تجديد عهد با امام زمان خويش به سمت آن ديار غربت راهی شد. در طول راه به شهر ساوه رسيدند، ولي آنجا مخالفين اهل بيت با مأموران حكومتي همراهي نموده و با همراهان  آن حضرت جنگیدند و عدّه اي از همراهان حضرت معصومه سلام الله علیها در اين حادثه غم انگيز به شهادت رسيدند.

حضرت معصومه سلام الله علیها در حالي كه از حزن بسيار مريضه بود  و با احساس نا امني در شهر ساوه فرمود: مرا به شهر قم ببريد ، زيرا از پدرم حضرت موسي بن جعفر (ع)  شنيدم كه فرمود:” شهر قم مركز شيعيان ما مي باشد” ؛سپس حضرت فاطمه معصومه (س) به طرف قم حركت نمود.

بزرگان قم وقتي از ورود  مسرّت بخش حضرت فاطمه معصومه (س)  مطّلع شدند به استقبال حضرت فاطمه معصومه (س) شتافتند و در حالي كه ” موسي بن الخزرج ” بزرگ خاندان ” اشعري” زمام شتر آن مكرّمه را به دوش مي كشيد ؛ ايشان در ميان شور و احساسات مردم قم وارد آن شهر مقدّس شد و در منزل شخصي ” موسي بن خزرج ” اجلال نزول فرمود. حضرت فاطمه معصومه (س) هفده روز در شهر ولايت و امامت به سر برد و در اين مدّت مشغول عبادت و راز و نياز با پروردگار متعال بود و واپسين روزهاي عمر پر بركت خويش را با خضوع و خشوع در برابر ذات پاك الهي به پايان رساند.

وفات حضرت معصومه,زندگینامه حضرت معصومه,حضرت معصومه

وفات حضرت معصومه,زندگینامه حضرت معصومه,حضرت معصومه

****************

وفات حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها :
سرانجام آن همه شوق و شور و شعف ، از اجلال نزول كوكب ولايت و توفيق زيارت بانويي از تبار فاطمه اطهر ، با افول نجمه آسمان عصمت و طهارت ، مبدّل به دنيايي از حزن و اندوه شد ، و اين غروب غم انگيز عاشقان امامت و ولايت را در سوك و عزا نشاند. در رابطه با علّت مريضي نابهنگام حضرت و مرگ زود رس آن بزرگوار گفته شده است كه زني در شهر ساوه ايشان را مسموم نمود كه اين مطلب با توجه به درگيري دشمنان اهل بيت با همراهان حضرت و شهادت عده اي از آنها “‌در ساوه” و جوّ نامساعد آن شهر و حركت نابهنگام آن بزرگوار در حال مريضي به سوي شهر قم ، مطلبي قابل قبول مي تواند با شد.

 

آري آن حضرت كه مي رفت زينب وار با سفر پر بركتش سند گويايي بر حقانيت امامت رهبران راستين و افشاگر چهره نفاق و تزوير مأموني باشد، و همانند قهرمان كربلا پيام آور خون سرخ برادري باشد كه اين بار مزّورانه به قتلگاه (بني عباس ) برده مي شد ، ناگاه تقدير الهي بر اين شد كه مرقد آن بزرگ حامي خط ولايت و امامت براي هميشه تاريخ ، فريادگر مبارزه با ظلم و بي عدالتي ستم پيشگان دوران و الهام بخش پيروان راستين تشيّع علوي در طول قرون و اعصار باشد.
مراسم دفن حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها :
بعد از وفات حضرت فاطمه معصومه (س)، آن حضرت را غسل داده و كفن نمودند ، سپس به سوي قبرستان ” بابلان” تشييع كردند

ولي به هنگام دفن آن بزرگوار ” به خاطر نبودن محرم ” آل سعد” دچار مشكل شدند و سرانجام تصميم گرفتند كه پيرمردي به نام” قادر” اين كار را انجام دهد. ولي قادر و حتّي بزرگان و صلحا ، شيعه قم هم ، لايق نبودند عهده دار اين امر مهم شوند ؛‌چرا كه معصومه اهل بيت را بايد امام معصوم به خاك سپارد. مردم منتظر آمدن ” آن پيرمرد صالح ” بودند ، كه ناگهان دو سواره را ديدند كه از جانب ريگزار به سوي آنان مي آيند و قتي نزديك جنازه رسيدند ، پياده شده و بر جنازه نماز خواندند و جسم پاك ريحانه رسول خدا را در داخل سردابي ” كه از قبل آماده شده بود ” دفن كردند و بدون اينكه با كسي تكلّمي نمايند ، سوار شده و رفتند ، و كسي هم آنها را نشناخت .

 

به قول يكي از بزرگان هيچ بعيد نيست كه اين دو بزرگوار ، امامان معصومي باشند كه براي اين امر مهم ّ به قم آمدند. پس از پايان رسيدن مراسم دفن ، موسي بن الخزرج سايباني از حصير و بوريا بر قبر شريف آن بزرگوار برافراشت و اين سايبان برقرار بود تا زماني كه حضرت زينب دختر امام جواد (ع) وارد قم شد و قبّه اي آجري بر مرقد مطهّر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها بنا كرد. و بدين سان تربت پاك حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها قبله گاه قلوب ارادتمندان به اهلبيت (ع) و دارالشّفاي دلسوختگان عا شق ولايت و امامت شد.

همچنین دیدن فرمایید