اطلاعیه سازمان حج درباره مذاکره با عربستان

اطلاعیه-سازمان-حج درباره-مذاکره-با-عربستان (1)

سازمان حج و زیارت:
?فرایند مذاکرات حج ۱۳۹۶ تاکنون با تامین نظر ایران پیشرفت نسبی داشته است.
?رایزنی‌ها در راستای تحقق انتظارات منطقی حجاج جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد.
?نتایج مذاکرات طی روزهای آتی به اطلاع مردم خواهد رسید.

الجریده کویت: عربستان خواسته های ایران را در مورد حج پذیرفته است| احتمال بالای دستیابی به توافق مشترک میان طرفین

اطلاعیه-سازمان-حج درباره-مذاکره-با-عربستان (3)

اطلاعیه سازمان حج درباره مذاکره با عربستان

سازمان حج و زیارت با صدور اطلاعیه‌ای، جزئیاتی را درباره روند مذاکرات میان ایران و عربستان برای تصمیم‌گیری به منظور اعزام حجاج در سال آینده ارائه کرد.

در این اطلاعیه آمده است: «پیرو اطلاعیه قبلی درباره مذاکرات حج سال آتی به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند، فرایند مذاکرات تاکنون با تامین نظر جمهوری اسلامی ایران پیشرفت نسبی داشته است، ضمن احترام به عزیزانی که دغدغه‌های به حق خود را از طریق رسانه‌ها بیان می‌کنند، اعلام می‌دارد رایزنی‌ها در راستای تحقق انتظارات منطقی حجاج جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد.

بدیهی است، همچنانکه کراراً اعلام شده است، هرگونه توافق نهایی صرفا در صورت فراهم شدن بستر حضور عزت‌مندانه حجاج جمهوری اسلامی ایران در حج، انجام خواهد گرفت. بر این اساس نتایج مذاکرات طی روزهای آتی به اطلاع مردم شریف ایران خواهد رسید.»

اطلاعیه-سازمان-حج درباره-مذاکره-با-عربستان (2)

پیش از این حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر، سرپرست حجاج ایرانی و نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت اعلام کرده بود، «تقریبا بیشتر مسائل مورد بحث حج حل شده و یکی دو مورد باقی مانده است، چرا که مسئله شهدای منا برای ما بسیار مهم است و باید هرچه زودتر تکلیف آن‌ها مشخص شود.»

وی در این‌باره اظهار کرد: همین که آن‌ها بپذیرند چه کسانی در این قضیه دخالت داشته‌اند، مسئله حل می‌شود. امیدواریم موانع اعزام حجاج برداشته شود.

قاضی عسکر در رابطه با موضوعی که در فرودگاه رخ داد نیز گفت: خاطیان از سوی دولت عربستان به چهار سال به زندان محکوم شدند و ۱۰۰۰ ضربه شلاق و انفصال از خدمت برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. البته مسئولان عربستان اعلام کردند که ما درخواست مجازات بیشتری داشته‌ایم، اما چون قوه قضاییه رأی آخر را داده آن‌ها نتوانستند کاری کنند. اگر این مشکلات حل شود و برای ما مسجل شود که خاطیان مجازات شده‌اند، مسئله حج عمره هم مجددا پس از حل مشکل حج واجب حل می‌شود و مجددا حج عمره نیز به راه می‌افتد.

الجریده کویت: عربستان خواسته های ایران را در مورد حج پذیرفته است| احتمال بالای دستیابی به توافق مشترک میان طرفین