احکام اسلامی درباره خوردن آلت تناسلی چیست و چه حکمی دارد؟

بسیاری از همسران به خوردن آلت تناسلی در حال رابطه جنسی علاقه دارند که از نظر شرعی درباره آن احکامی وجود دارد که برای خیلی از ماها که در مملکت اسلامی زندگی می کنیم خیلی از مسائل وجود دارد که از درست بودن یا غلط بودن آنها آگاهی نداریم و سوالاتی مانند :

  • از نظر مراجع حکم خوردن آلت تناسلی از نظر شرعی چیست؟
  • آیا ساک زدن زن برای مرد در اسلام گناه کبیره محسوب می شود؟
  • ساک زدن توسط همسر با رعایت بهداشتی چه حکمی دارد؟
  • درخواست مکرر شوهر برای خوردن آلت تناسلی چیست؟
  • حکم شرعی لیسیدن و خوردن آلت همسر از دیدگاه اسلام چه شرایطی دارد؟

و بسیاری سوالات دیگر مثل ” آیا خوردن پیشاب ضرر دارد ” که ما قصد داریم تا در این مطلب بطور کامل به آنها بپردازیم و نظر مراجع را درباره این اعمال جویا شویم.

خوردن آلت تناسلي همسر از نظر شرعي

سوال شرعی : آیا در اسلام خوردن آلت جنسی مرد توسط همسرش اشکالی دارد توضیح دهید؟

پاسخ: خوردن آلت تناسلی مرد توسط همسرش اشکال شرعی ندارد و حلال است؛ ولی منی نجس است و خوردنش حرام است.ترشحات دیگری که در موقع لذت بردن های جنسی از آلت تناسلی مرد یا زن بیرون می آید، پاک است؛ اما بنا به احتیاط واجب نباید خورده شود. این کار از کامجویی های غیر متعارف محسوب می شود و بر زن واجب نیست که در این گونه موارد خواسته شوهر را اجابت کند. (آیت الله مکارم شیرازی، بخشی از مسائل کثیر الابتلا، مسئله ۹۳)

 

سوال شرعی : حکم خوردن الت تناسلی از نظر شرعی

سوال: چرا زوج های جوان بعد از گذشت مدّتی از آغاز زندگی دیگر آن شور و شوق دوران نامزدی را ندارند و مانند سابق از همسرشان لذت نمی برند؟ و به قول خیلی ها : چرا زندگی فقط 6 ماه اوّلش زیباست؟…!

پاسخ : مطلبی که باید مدّ نظر قرار گیرد این است که در آغاز آشنایی ها هر دو نفر از طرف مقابل تنها یک ظاهر و یا باطن کلّی می بینند و به جزئیات آن توجهی ندارند که این امر به علّت کمی مدّت آشنایی کاملاً طبیعی است، ولی بعد از گذشت مدّتی از آغاز زندگی کم کم به جزئیات درونی و ظاهری یکدیگر پی برده و آن جزئیات را به تنهایی مورد بررسی قرار می دهند، غافل از اینکه این جزئیات که برخی بد و برخی خوب هستند در کنار یک دیگر آن کلّیتی را می سازند که در اوایل با چه عشقی به آن دوستت دارم می گفتند.

مشکل اصلی در اینجاست که اگر با دید جامعی به طرف مقابل نگاه کنند خواهند دید که کاستی های او در کنار خوبی هایش چه زیباست و بالا تر از آن در کنار خوبی های خودشان… اگر همیشه به یکدیگر کلی نگاه کنیم و در جزئیات وجودی هم توقف نکنیم، زندگی همیشه همان شیرینی اوّل خود را خواهد داشت، چه بسا با این دید کلی، هر روز ابعاد تازه ای از وجود هم خواهند شناخت که به علاقه یشان بیشتر دامن خواهد زد.

 

سوال : آيا خوردن مني ولیسیدن اعضای تناسلی همسر اشكال دارد؟

پاسخ حجت الاسلام یوسف وند:

مني طبق نظر فقها جزء نجاسات مي باشد، بر همين اساس خوردن آن حرام است. منظور از خوردن، يعني از حلق پايين برود اما اگر در فضاي دهان باشد و به بيرون ريخته شود و دهان تطهير شود، حرمت شامل آن نيست.

ترشحات آلت تناسلي قبل از خروج مني هر چند نجس نيست، اما چون جزء خبائث مي باشد، خوردن آن نيز حرام است.

ليسيدن آلت تناسلی اگر مايعي فرو نرود اشكال ندارد اما از جهت بهداشتي اين كارها مناسب نيست و سبب بیماری های مختلف مي شود و چه بسا در گرایش به چنین رفتارهای غیر عادی نياز به رجوع مشاور باشد!.

 

سوال : ايا در اسلام خوردن الت جنسي مرد توسط همسرش اشكالي دارد توضيح دهيد؟

پاسخ: خوردن آلت جنسي مرد توسط همسرش اشکال شرعي ندارد و حلال است؛ ولي مني نجس است و خوردنش حرام است. ترشحات ديگري که در موقع لذت بردن هاي جنسي از آلت تناسلي مرد يا زن بيرون مي آيد، پاک است؛ اما بنا به احتياط واجب نبايد خورده شود. اين کار از کامجويي هاي غير متعارف محسوب مي شود و بر زن واجب نيست که در اين گونه موارد خواسته شوهر را اجابت کند. (آيت الله مکارم شيرازي، بخشي از مسائل کثير الابتلا، مسئله 93)

سوال : آيا ساک زدن زن براي مرد کناه کبيره است؟

پاسخ: ساک زدن زن براي شوهرش گناه نيست ولي نبايد مايع خارج شده از آلت را فرو برد و شايسته است از ساک زدن خود داري شود. (آيت الله مکارم شيرازي، بخشي از مسائل کثير الابتلا، مسئله 93)

سوال : خوردن واژن براي شوهر چه حکمي دارد؟

پاسخ: مکيدن اعضاي مختلف زن و شوهر توسط همديگر اشکال ندارد و جايز است. زن و شوهر مي توانند هر نوع لذتي از همديگر ببرند. ليکن بلعيدن رطوباتي که از بدن همديگر خارج مي شود حرام است. ( امام خميني، تحرير الوسيله، ج2، کتاب النکاح، مسأله 15، ص 242 )

سوال : آيا مکيدن آلت تناسلي زن و شوهر اشکال دارد؟

پاسخ: مکيدن اعضاى تناسلى زن و شوهر و وارد كردن آلت در دهان زن با رضايت همديگر در صورتي که باعث بيماري نشود، از نظر شرعي اشکال ندارد. بلعيدن عمدي رطوباتي که خارج مي شود ،حرام است. اما اگر زن راضي نباشد، مرد نمي تواند زن را مجبور به مکيدن آلت تناسلي خود نمايد. ( آيت الله سيستاني، توضيح المسايل، م 2371)

هر چند زن و شوهر به هر شکلي که مايل باشند،مي توانند از يکديگر لذّت جنسي ببرند، ليکن بهتر است مرد و زن مؤمن از راه هاي متعارف از همديگر لذت ببرند. لذت بردن جنسي از طريق مکيدن و ليسيدن آلت همديگر با کرامت زن و شوهر مؤمن سازگار نيست.

هم چنين از نظر پزشکي بايد مسائل بهداشتي اين نوع لذت بردن رعايت شود، زيرا آلت تناسلى در معرض ابتلا به بيمارى هاى پوستى و رشد قارچ هاى مختلف مى باشد. براي ليسيدن آلت همديگر بايد مطمئن باشند که ناراحتى پوستى و ديگر بيمارى ها وجود ندارد.

سوال : آيا ساک زدن توسط همسر با رعايت بهداشتي جايز است؟

پاسخ: ساک زدن توسط همسر با رعايت بهداشتي شرعا جايز است. ولي رطوبتي که از آلت ترشح مي کند نبايد خورده شود.(1)

بهتر است از ساک زدن خود داري شود زيرا ممکن است منشا بيماري گردد.

سوال : درخواست مکرر شوهر براي خوردن آلت تناسلي

پاسخ: اين گونه استمتاع و لذت بردن از زن در اسلام نهي شده است و مرد مي تواند به صورت هاي مختلف از همسر خوذ تمتع و لذت جنسي ببرد.

شكي نيست اين امور براي برخي زنان خوشايند نيست و طبيعي است كه از انجام آن طفره روند.

سوال : عمل که بطور عمومي به ساک زدن معروف شده در صورت رضايت کامل زن و شوهر ورعايت کامل مسائل بهداشتي چه حکمي دارد و آيا از مراجع محترم تقليد در اين باره نظري وجود دارد؟

پاسخ: ساک زدن، اشکال شرعي ندارد و حلال است؛ ولي مني نجس است و خوردنش حرام است و ترشحات ديگري که در موقع لذت بردن هاي جنسي از آلت تناسلي مرد يا زن بيرون مي آيد، پاک است؛ اما بنا به احتياط واجب نبايد خورده شود. (1)

از اين قبيل کارها که با کرامت انساني سازگار نيست، بهتر است اجتناب شود. (امام خميني، توضيح المسائل، م 87، 141 و 2627)

چند نكته مهم درباره رابطه دهانی و خوردن آلت تناسلی مردان:

الف) هر زن زيرك و دور انديشي مي داند كه امروزه مردان يا همان شوهران در معرض انواع و اقسام تبليغات با موضوع جنسي هستند. از هر كوي و برزني شيوه هاي كامجويي جنسي به سمع و نظر مردان مي رسد و اگر مردي خود را فاقد برخي لذت هاي جنسي حلال ببيند، چه بسا خواهان تجربه ان در جاي ديگر گردد. البته همه مردان اين گونه نيستند؛ ولي نمي توان نقش تحريك زاي گپ ها و جوك هاي جنسي رايج در ميان مردان به عنوان كم ترين ابزار تحريك تا ابزار هاي تحريك زاي به مراتب بالاتر (مانند اينترنت فيلم عكس كليپ و …) را ناديده گرفت.

ب) در برخي موارد ناكامي جنسي هر چند از سوي مرد پذيرفته مي گردد؛ ولي به صورت ناهشيار در ساير رفتار هاي او اثر مي گذارد. مرد ناكام مانده ان گونه كه بايد و شايد از زندگي مشتركش لذت نمي برد و به بهانه هاي مختلف سعي در اعلام نارضايتي خود از زندگي مي نمايد.

ج) تلقين ذهني در ترغيب يا تنفر از اين امور غير متعارف بسيار مؤثر است و شما مي توانيد در صورت صلاحديد خود به تلقين مثبت اين امور به عنوان رفتار استحكام بخش اصل زندگي نماييد. اين عمل يا ساير اعمال مشابه فراتر از يك رفتار جنسي يك رفتار استوار كننده پايه هاي زندگي محسوب مي گردند.

د) بهداشت اندام تناسلي بسيار در اين روابط مهم است و در صورت اقدام به اين عمل بهتر است نكات بهداشتي رعايت گردد. ناگفته نماند برخي وسايل جنسي مانند كاندوم هاي ويژه براي اين رفتار جنسي وجود دارد.

 

سوال : آیا مکیدن آلت تناسلی زن و شوهر اشکال دارد؟

پاسخ: مکیدن اعضاى تناسلى زن و شوهر و وارد کردن آلت در دهان زن با رضایت همدیگر در صورتی که باعث بیماری نشود، از نظر شرعی اشکال ندارد. بلعیدن عمدی رطوباتی که خارج می شود ،حرام است. اما اگر زن راضی نباشد، مرد نمی تواند زن را مجبور به مکیدن آلت تناسلی خود نماید. ( آیت الله سیستانی، توضیح المسایل، م ۲۳۷۱)

هم چنین از نظر پزشکی باید مسائل بهداشتی این نوع لذت بردن رعایت شود، زیرا آلت تناسلى در معرض ابتلا به بیمارى هاى پوستى و رشد قارچ هاى مختلف مى باشد. برای لیسیدن آلت همدیگر باید مطمئن باشند که ناراحتى پوستى و دیگر بیمارى ها وجود ندارد.

هر چند زن و شوهر به هر شکلی که مایل باشند،می توانند از یکدیگر لذّت جنسی ببرند، لیکن بهتر است مرد و زن مؤمن از راه های متعارف از همدیگر لذت ببرند. لذت بردن جنسی از طریق مکیدن و لیسیدن آلت همدیگر با کرامت زن و شوهر مؤمن سازگار نیست.